Změna výživného - zpětné nárokování

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Změna výživného - zpětné nárokování

Příspěvekod monika1979 v úte 16. čer 2009 9:26:24


dobry den mam dotaz presne pred rokem mi bylo na ná mou zadost soudne zviseno vyzivne na dceru,nyní se ma situace vyrazne zmenila,dcera je na 2 stupni zš,ja mam dalsi vyzivovaci povinost a nejdulezitejsi ze dcera ma vazne zdravotni problemy ktere stoji nemale castky mesicne,jezdime na vysetreni i 3-4 mesicne mimo mesto,ma specialni dietu ktra teke neni financne nejlevnejsi a vysoke doplatky za leky mesicne se s vydaji za dceru vysplham i na 2000 a vise za cesty k lekarum a leky,nyni otec plati 2500kc mesicne a ja mam se 3 detmi celkovy prijem asi 14OOOkc a jen 7500 dam za bydleni,muj dotaz zni hlavne tak jestli mohu narokovat zvyseni vyzivneho zpetne alespon od doby posledniho zvyseni tudiz 1 rok zpetne.otec se s dcerou nestyka od narozeni,ani nejevi nejmensi zajem o ni a o podileni se na nejakem financnim placeni mimo vyzivne jinak vyzivne plati radne.a jeste jak je to s tim ze on je ted zenaty a tvrdi a to i u soudu ze jeho zena je nezamestnana ale ja vim ze dela,mohu dat nacrh o nejake provereni dane situace jako aby soud vyzadoval nejaky dukaz ze je jeho zena opravdu nezamestnana?a pokud ano mam tuto zadost vepsat uz do zadosti o zvyseni vyzivneho??dekuji za odpovedi je to pro me dosti dulezite.jinak ma email je monika.gypee@seznam.cz pokud by bylo potreba dekuji moc
monika1979
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 16. čer 2009 9:16:02


Re:zpetne

Příspěvekod monika1979 v úte 16. čer 2009 9:39:36

mohu zadat vyzivne zpetne pouze za 1 rok??nebo musim za 3 roky pokud zadam zpetne??
monika1979
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 16. čer 2009 9:16:02

Re: Re:zpetne

Příspěvekod Poradce v úte 16. čer 2009 10:51:03

monika1979 píše:mohu zadat vyzivne zpetne pouze za 1 rok??nebo musim za 3 roky pokud zadam zpetne??


Můžete žádat zvýšení výživného až tři roky zpětně, nikoliv ale za dobu před posledním vydaným rozsudkem. Ve vašem případě tedy můžete žádat žvýšení nejvíce jeden rok zpětně, a to od data, kdy došlo ke změně vašich poměrů (onemocnění dcery, přibytí další vyživovací povinnosti)
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Výživné

Příspěvekod Jiří v úte 30. čer 2009 17:44:12

Dobrý den.
Rozváděl jsem se před osmi lety a bylo mi vyměřené výživné na dvě děti 3tisíce.Rok jsem bydlel odděleně,ale pak jsem se k ženě a dětem vrátil.Bývalá žena mi ve svém domě umožnila mít trvalý pobyt.Celou tu dobu jsem do rodiny dával celý svůj plat a dokonce z peněz které jsem zdědil po své matce platil dovolené a vybavení do bytu.Ted jsem se odstěhoval pro trvalé neshody v partnerském vztahu a bývalá manželka mi začala vyhrožovat,že podá žalobu na neplacení alimentů po dobu kdy jsem tam u ní bydlel.Bohužel na tu dobu nemám jediný doklad o placení alimentů nebot jsem v dobré víře věřil, že již není potřeba posílat alimenty složenkou jakož jsem před tím než jsem se vrátil činil.Ptám se Vás zda má v tomto případě právo a nárok na zpětné vymáhání alimentů,které jsem de-fakto po celou dobu tohoto pobytu platil a pokud ano ,tak do jaké doby může tuto žalobu nárokovat.Nechci žít celý život v nejistotě.
Velice Vám děkuji za odpověd. Jiří
Jiří
 

Re: Výživné

Příspěvekod Poradce v stř 01. črc 2009 10:26:48

Jiří píše:Dobrý den.
Rozváděl jsem se před osmi lety a bylo mi vyměřené výživné na dvě děti 3tisíce.Rok jsem bydlel odděleně,ale pak jsem se k ženě a dětem vrátil.Bývalá žena mi ve svém domě umožnila mít trvalý pobyt.Celou tu dobu jsem do rodiny dával celý svůj plat a dokonce z peněz které jsem zdědil po své matce platil dovolené a vybavení do bytu.Ted jsem se odstěhoval pro trvalé neshody v partnerském vztahu a bývalá manželka mi začala vyhrožovat,že podá žalobu na neplacení alimentů po dobu kdy jsem tam u ní bydlel.Bohužel na tu dobu nemám jediný doklad o placení alimentů nebot jsem v dobré víře věřil, že již není potřeba posílat alimenty složenkou jakož jsem před tím než jsem se vrátil činil.Ptám se Vás zda má v tomto případě právo a nárok na zpětné vymáhání alimentů,které jsem de-fakto po celou dobu tohoto pobytu platil a pokud ano ,tak do jaké doby může tuto žalobu nárokovat.Nechci žít celý život v nejistotě.
Velice Vám děkuji za odpověd. Jiří


Vzhledem k tomu, že o výživném bylo rozhodnuto soudním rozsudkem, lze vymáhat jednotlivé splátky až deset let zpětně. Každá splátka se promlčuje zvlášť. U vás to ale nepřichází v úvahu, protože soud rozhodoval teprve před osmi lety. To, že jste se výživné platil vlastně tím, že jste do domácnosti dával celou výplatu, můžete doložit i jinak, než složenkami nebo výpisy z účtu (např. svědecky).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Zvýšení výživného na nezletilé dítě zpětně - rok bylo v USA

Příspěvekod Tenerifka v úte 11. srp 2009 20:01:46

Dobrý den, bývalá manželka mého muže podala k soudu návrh na zvýšení výživného na jejich syna, kterému bude za měsíc 18 let - trochu kalkul, ale to se nedá nic dělat. Nyní je výživné 2500,-, ona požaduje 4500,--. Zvýšení požaduje půl roku zpětně, na což má u nezletilého dítěte právo, to víme. Chci se však zeptat, jestli si myslíte, že je podstatný fakt, že dítě pobývalo 10 měsíců v USA, tudíž jej matka neměla v plném přímém zaopatření v období, po které požaduje zvýšení výživného. Po celou dobu jsme mu platili měsíční výživné stanovené soudem a zasílali mu i nějaké částky navíc. Je to od matky pouze požadavek, který odporuje dobrým mravům, nebo by soud mohl její požadavek prohlásit podle nějakého paragrafu za neoprávněný? Děkuji za odpověď.
Tenerifka
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 11. srp 2009 19:13:53

Re: Zvýšení výživného na nezletilé dítě zpětně - rok bylo v

Příspěvekod Poradce v úte 11. srp 2009 20:18:42

Tenerifka píše:Dobrý den, bývalá manželka mého muže podala k soudu návrh na zvýšení výživného na jejich syna, kterému bude za měsíc 18 let - trochu kalkul, ale to se nedá nic dělat. Nyní je výživné 2500,-, ona požaduje 4500,--. Zvýšení požaduje půl roku zpětně, na což má u nezletilého dítěte právo, to víme. Chci se však zeptat, jestli si myslíte, že je podstatný fakt, že dítě pobývalo 10 měsíců v USA, tudíž jej matka neměla v plném přímém zaopatření v období, po které požaduje zvýšení výživného. Po celou dobu jsme mu platili měsíční výživné stanovené soudem a zasílali mu i nějaké částky navíc. Je to od matky pouze požadavek, který odporuje dobrým mravům, nebo by soud mohl její požadavek prohlásit podle nějakého paragrafu za neoprávněný? Děkuji za odpověď.

Nevím, jak se k tomu postaví soud, ale pokud matka pobyt dítěte v zahraničí nefinacovala nějak výrazně vyšší částkou, než vy, domnívám se, že by za uvedené období výživné zvyšováno být nemělo. Na druhou stranu již se samotným odjezdem určitě byly zvýšené výdaje (nákup potřebného oblečení, zajištění dokumentů atd) tkže soud bude určitě zjišťovat, zda jste i na tyto výdaje nějak přispěli nad rámec výživného. Jak ale soud rozhodne, to opravdu nevím.
.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Zvýšení výživného na nezletilé dítě zpětně - rok bylo v USA

Příspěvekod Tenerifka v úte 11. srp 2009 20:49:08

Díky za odpověď. Vzhledem k tomu, že jsme s jeho pobytem v USA nesouhlasili, jednak kvůli tomu, že jsou se synem dost velké výchovné problémy /dokonce trestní delikt - odloženo, byl nezletilý/, měl a má velmi špatné výsledky ve škole a pobyt byl značně drahý - cca 180000,- za oněch 10 měsíců, nijak výrazně jsme nepřispěli. Od syna víme, že celé to financoval jeho dědeček - otec matky. U soudu by pochopitelně doložili, že to platila ona...Takže nemáme šanci...hm, myslela jsem, že pokud se něco jmenuje "výživné" a ona to dítě prostě v té době přímo "nevyživovala", tak je to tedy proti logice věci. Pokud po nás něco chtěla už před rokem, než odjel, měla to podat dříve...Ale to je jen takové postesknutí. Díky za Váš čas.
Tenerifka
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 11. srp 2009 19:13:53

Re: Změna výživného - zpětné nárokování

Příspěvekod levo v pát 14. srp 2009 21:08:24

chci se zeptat jakou má manžel šanci získat soudně výživné na 15letou dceru, kterou má ve své péči od prosince08 a soudně od srpna09. Bývalá manželka vždy tvrdí, že je samoživitelka se třema dětma (všechny má s přítelem, se kterým žije v jedné domácnosti - ale popírá to). Nevíme jak se bránit, vždyť jsou to peníze pro dítě...
levo
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 14. srp 2009 20:44:28

Re: Změna výživného - zpětné nárokování

Příspěvekod Poradce v pát 14. srp 2009 21:14:17

levo píše:chci se zeptat jakou má manžel šanci získat soudně výživné na 15letou dceru, kterou má ve své péči od prosince08 a soudně od srpna09. Bývalá manželka vždy tvrdí, že je samoživitelka se třema dětma (všechny má s přítelem, se kterým žije v jedné domácnosti - ale popírá to). Nevíme jak se bránit, vždyť jsou to peníze pro dítě...

Myslím, že alespoň nějaké minimální výživné by mělo být placeno, i když konečné slovo bude mít soud. Jestliže soud rozhodoval o svěření dítěte do péče otce, určitě rozhodoval i o výši výživného.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron