Změna výživného - zpětné nárokování

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Zvýšení výživného - špatný výpočet doplatku

Příspěvekod Poradce v úte 04. kvě 2010 9:47:51

petulkadrnka píše:Děkuji Vám moc za odpověď, ve špatné situaci jsou mnohdy i rodiny tatínků, kteří pravidelně platí a a matky si myslí, že z nich můžou ždímat čím dál víc.

S rozhodnutím krajského soudu opravdu již zřejmě nic nenaděláte, můžete si podat novou žádost o snížení výživného. Nicméně to, co jste zaplatili ve skutečnosti vám bude započítáno na platbu výživného, bez ohledu na to, jestli to krajský soud zohlednil či nikoliv. To jsou prostě platby, které jste uskutečnili a nikdo vám to nemůže upřít.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Změna výživného - zpětné nárokování

Příspěvekod petulkadrnka v úte 04. kvě 2010 11:10:15

Děkuji za rychlou odpověď. Pěkný den.
petulkadrnka
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 04. kvě 2010 7:44:01

Je na soudu, od kdy se výživné zvýší?

Příspěvekod marie nová v ned 18. črc 2010 10:45:40

Dobrý den, před několika lety jsem měla soud, ohl. zvýšení výživného na nezl. děti. Tehdy soud proběhl asi rok a půl od podání žádosti a soud určil zvýšení výživného od té doby, kdy bylo o něj zažádáno, tedy od měsíce, kdy byla podána žádost a otec nezl. dětí mi musel vše zpětně uhradit. Nyní jsem se od svých dvou kamarádek dozvěděla, že i přesto, že podaly žádost před rokem, soud určil zvýšení výživného až od data, kdy proběhl soud. Je to možné? Já čekám na soud o zvýšení výživného již více jak rok, a přeci není vinnou mojí a ani mých dětí, že soudu tak dlouho trvá, než začne jednat. Přijde mi to nesprávné a jsem přesvědčena, že mohu trvat na tom, aby zvýšené výživné bylo od data, kdy jsem o něj zažádala. Velmi děkuji za odpověď.
marie nová
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 27. pro 2009 10:24:46

Re: Je na soudu, od kdy se výživné zvýší?

Příspěvekod Poradce v ned 18. črc 2010 11:06:15

marie nová píše:Dobrý den, před několika lety jsem měla soud, ohl. zvýšení výživného na nezl. děti. Tehdy soud proběhl asi rok a půl od podání žádosti a soud určil zvýšení výživného od té doby, kdy bylo o něj zažádáno, tedy od měsíce, kdy byla podána žádost a otec nezl. dětí mi musel vše zpětně uhradit. Nyní jsem se od svých dvou kamarádek dozvěděla, že i přesto, že podaly žádost před rokem, soud určil zvýšení výživného až od data, kdy proběhl soud. Je to možné? Já čekám na soud o zvýšení výživného již více jak rok, a přeci není vinnou mojí a ani mých dětí, že soudu tak dlouho trvá, než začne jednat. Přijde mi to nesprávné a jsem přesvědčena, že mohu trvat na tom, aby zvýšené výživné bylo od data, kdy jsem o něj zažádala. Velmi děkuji za odpověď.



U zletilých dětí lze výživné přiznat nejdříve od okamžiku, kdy byla podána žaloba na soud. U nezletilých dětí lze výživné přiznat až tři roky zpětně přede dnem, kdy byl u soud podán návrh na určení nebo změnu výše výživného. To ale neznamená, že soud tak udělat musí. Soud zvýší výživné ode dne, kdy skutečně nastaly důvody ke zvýšení výživného. Jsou matky, které žádají o zvýšení výživného klidně 3 měsíce po posledním rozsudku. Pak samozřejmě není důvod ke zvýšení výživného vůbec a nebo pokud ten důvod je, tak až od pozdějšího data. Soud při zvýšení výživného zkoumá, jak se od posledního rozhodnutí o výživném změnily na jedné straně potřeby dětí a na druhé straně možnosti rodiče. Potřeby dětí se v podstatě pouze zvyšují, ale možnosti rodiče se mohou buď zvýšit (má větší plat nebo mu odpade další vyživovací povinnost) nebo snížit (nižší plat, další vyživovací povinnost atd.). Všechny tyto možnosti musí soud zvažovat a podle nich rozhodnout nejen o výši výživného, ale i o okamžiku, od kterého má být změna výše výživného provedena. Doporučuji nedávat na zkušenosi kamarádek, každý případ je individuální.

Změna - aktualizováno: V současné době již není rozlišováno mezi výživným pro nezletilé a zletilé děti. I v případě zletilých dětí lze tedy rozhodovat o výživném za dobu až tří let před podáním žaloby u soudu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Změna výživného - zpětné nárokování

Příspěvekod viglaska v úte 03. srp 2010 17:45:30

Hezké odpoledne,
v roce 2003 nařídil soud mému bývalému manželovi exekuci na plat. V té době dluh na výživném činil 153.700,- Kč, k 31.7. 2010 dluh narostl na částku 172. 130,-Kč. Zajímá mne, jestli mám nárok na úroky z prodlení za celé toto období a pokud ano, jak jej mohu nárokovat?.. Předem Vám děkuji za odpvěď a přeji příjemný den
Pavla
viglaska
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 03. srp 2010 17:33:35

Re: Změna výživného - zpětné nárokování

Příspěvekod Poradce v úte 03. srp 2010 18:16:34

viglaska píše:Hezké odpoledne,
v roce 2003 nařídil soud mému bývalému manželovi exekuci na plat. V té době dluh na výživném činil 153.700,- Kč, k 31.7. 2010 dluh narostl na částku 172. 130,-Kč. Zajímá mne, jestli mám nárok na úroky z prodlení za celé toto období a pokud ano, jak jej mohu nárokovat?.. Předem Vám děkuji za odpvěď a přeji příjemný den
Pavla



Není běžné, aby se z výživného vypočítávaly úroky, nikdy jsem se s takovým požadavkem nesetkal. Na druhou stranu ale mne ale momentálně nenapadá nic, co by jejich přiznání mělo bránit. Nicméně, v rámci exekuce se těch úroků nedomůžete, pokud nebyly přiznány rozsudkem. Musela byste proto bývalého manžela žalovat ještě o ty úroky z prodlení. Exekuce totiž může být nařízena jen pro pohledávku, která je přímo vymezena v rozsudku. Pokud tedy v rozsudku je vymezena jen výše výživného bez úroků z prodlení, nelze pro úroky provádět exekuci a jak už jsem psal, musela byste se domáhat vydání dodatečného rozsudku, kterým by úroky byl přiznány. Rozhodně na to ale doporučuji advokáta, jak už jsem uvedl, není to nic běžného.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Změna výživného - zpětné nárokování

Příspěvekod ingatko v pon 23. kvě 2011 17:05:24

Dobrý den
Bývalý manžel se znovu oženil a žádá o snížení alimentů na našeho 7.letého syna.Zajímá mne,pokud mu soud schválí snížení,má nárok na sníženou částku již od podání návrhu,nebo snížení nabyde platnosti po rozhodnutí soudem?Začal mi platit o polovinu méně,jelikož se mu v podnikání přestalo dařit,však podal návrh na toto snížení.Ptám se tedy,bude muset doplatit částku,kterou mi do soudu nedává?Děkuji za odpovědˇ
ingatko
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 18. kvě 2011 16:09:26

Re: Změna výživného - zpětné nárokování

Příspěvekod Poradce v pon 23. kvě 2011 17:14:03

ingatko píše:Dobrý den
Bývalý manžel se znovu oženil a žádá o snížení alimentů na našeho 7.letého syna.Zajímá mne,pokud mu soud schválí snížení,má nárok na sníženou částku již od podání návrhu,nebo snížení nabyde platnosti po rozhodnutí soudem?Začal mi platit o polovinu méně,jelikož se mu v podnikání přestalo dařit,však podal návrh na toto snížení.Ptám se tedy,bude muset doplatit částku,kterou mi do soudu nedává?Děkuji za odpovědˇ

Záleží na tom, jak soud rozhodne. Soud může výživné snížit od právní moci rozsudku, ale i zpětně za dobu až tří let. Pokud soud výživné sníží zpětně, nebude váš bývalý manžel muset nic doplácet. Pokud výživné nebude sníženo zpětně, nebo pokud bude návrh zamítnut nebo pokud bude sníženo méně, než si ho snížil manžel sám, bude muset bývalý manžel ten rozdíl doplatit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Změna výživného - zpětné nárokování

Příspěvekod Richard v pát 26. srp 2011 14:10:59

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, může manželka zažátat u soudu o vyživné, když bydlíme ve společné domácnosti? Platíme vše na půl, ale stejně mě obviňuje, že málo přispívám na rodinu. Jak můžu to zastavit, co mám prokázat u soudu-doklady, z účtu výpisy?

Předem děkuji za odpověď.
.
Richard
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 26. srp 2011 14:01:16

Re: Změna výživného - zpětné nárokování

Příspěvekod Poradce v ned 28. srp 2011 11:47:41

Richard píše:Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, může manželka zažátat u soudu o vyživné, když bydlíme ve společné domácnosti? Platíme vše na půl, ale stejně mě obviňuje, že málo přispívám na rodinu. Jak můžu to zastavit, co mám prokázat u soudu-doklady, z účtu výpisy?

Předem děkuji za odpověď.

Ano, i když žijete spolu, může manželka žádat výživné. Bude ale muset prokázat, že svou vyživovací povinnost vůči ní neplníte. Jak vy doložíte, že ji plníte, záleží na vás, jako důkaz může sloužit cokoliv, co má o plnění vyživovací povinnosti nějakou vypovídací schopnost, třeba práv i výpisy z účtu atd.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

Bloud TopList
cron