určení otcovství x výživné

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

určení otcovství x výživné

Příspěvekod Lucie v ned 27. črc 2008 14:28:55

V roce 2001 se narodila dcera A. a v roce 2002 se narodila dcera B. Otcovství nebylo určenou matrikou ani soudně, protože přítel popíral otcovství k oběma dcerám a já jsem do kolonky neuvedla otce. Od roku 2004 s přítelem nežijeme ve společné domácnosti. V roce 2008 rozsudkem OS bylo stanoveno výživné na každou dceru ve výši 1.000,- Kč. Soud dožadoval výpověď mého přítele, který otcovství uznal. Rozsudek se zmiňuje o doplatku, který se počítá od 1.2. 2008 do 31.5. 2008. Právní moc rozsudku byla 31.5. 2008. Přítel mi neplatí žádné výživné. Podala jsem trestní oznámení na PČR.
Otázka zní: Od kdy se bude posuzovat doba neplacení výživného? Od roku 2004, kdy s přítelem nežijeme ve společné domácnosti a nijak mi na výživu dětí nepřispívá (tedy vyživovací povinnost vzhledem k zákonu o rodině) nebo až od doby, kdy bylo určeno otcovství (1.2. 2008). Tedy vyživovací povinnost na základě rozsudku. Jde mi o to, jestli OČTŘ budou posuzovat i dobu, po kterou nebylo určeno otcovství. Dotazovala jsem se na PČR, ale tam mi nejsou schopni fundovaně odpovědět.
Lucie
 


Re: určení otcovství x výživné

Příspěvekod Poradce v pon 28. črc 2008 10:53:16

Lucie píše:V roce 2001 se narodila dcera A. a v roce 2002 se narodila dcera B. Otcovství nebylo určenou matrikou ani soudně, protože přítel popíral otcovství k oběma dcerám a já jsem do kolonky neuvedla otce. Od roku 2004 s přítelem nežijeme ve společné domácnosti. V roce 2008 rozsudkem OS bylo stanoveno výživné na každou dceru ve výši 1.000,- Kč. Soud dožadoval výpověď mého přítele, který otcovství uznal. Rozsudek se zmiňuje o doplatku, který se počítá od 1.2. 2008 do 31.5. 2008. Právní moc rozsudku byla 31.5. 2008. Přítel mi neplatí žádné výživné. Podala jsem trestní oznámení na PČR.
Otázka zní: Od kdy se bude posuzovat doba neplacení výživného? Od roku 2004, kdy s přítelem nežijeme ve společné domácnosti a nijak mi na výživu dětí nepřispívá (tedy vyživovací povinnost vzhledem k zákonu o rodině) nebo až od doby, kdy bylo určeno otcovství (1.2. 2008). Tedy vyživovací povinnost na základě rozsudku. Jde mi o to, jestli OČTŘ budou posuzovat i dobu, po kterou nebylo určeno otcovství. Dotazovala jsem se na PČR, ale tam mi nejsou schopni fundovaně odpovědět.



Podle mého názoru je důležité, kdy otec dětí přestal výživné platit, nikoliv to, kdy bylo určeno otcovství. Je ale pravděpodobné, že policisté budou vycházet z data, od kdy bylo výživné stanoveno, tedy od února 2008. Pokud s tím nebudete souhlasit, obraťte se na státní zastupitelství a to bude muset vyslovit pro policii závazný názor.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Otec ditete - cizinec

Příspěvekod fsskalj1 v úte 17. úno 2009 21:15:21

Dobry den,
mam dotaz - kamaradka ma dite s prislusnikem ciziho statu - jako otce ho neuvedla, v rodnem liste tedy zapsan neni, nejsou samozrejme oddani, ale nadale se stykaji (jezdi do Cech za ni).
Tvrdi mi, ze ho nemuze uvest do rodneho listu, protoze ji rekli na socialce, ze kdyz ho uvede jako otce, bude muset vsechny socialni davky zadat v jeho zemi....prijde mi to jako totalni nesmysl...Predpokladam, ze tim meli na mysli jen vyzivne....jeji rodicovsky prispevek prece dostava jako matka ditete o ktereho se radne stara, mam pravdu?
Pokud ho uvede v rodnem liste....ma neco dal resit? Vyzivne oficialni cestou od nej nechce...nejake penize ji dava....stane se tedy neco, kdyz jej uvede? Bude muset neco resit?
Dekuji.....
fsskalj1
 

Re: Otec ditete - cizinec

Příspěvekod Poradce v stř 18. úno 2009 20:18:47

fsskalj1 píše:Dobry den,
mam dotaz - kamaradka ma dite s prislusnikem ciziho statu - jako otce ho neuvedla, v rodnem liste tedy zapsan neni, nejsou samozrejme oddani, ale nadale se stykaji (jezdi do Cech za ni).
Tvrdi mi, ze ho nemuze uvest do rodneho listu, protoze ji rekli na socialce, ze kdyz ho uvede jako otce, bude muset vsechny socialni davky zadat v jeho zemi....prijde mi to jako totalni nesmysl...Predpokladam, ze tim meli na mysli jen vyzivne....jeji rodicovsky prispevek prece dostava jako matka ditete o ktereho se radne stara, mam pravdu?
Pokud ho uvede v rodnem liste....ma neco dal resit? Vyzivne oficialni cestou od nej nechce...nejake penize ji dava....stane se tedy neco, kdyz jej uvede? Bude muset neco resit?
Dekuji.....



Jak je to se sociálními dávkami, to nevím, to není otázka rodinného práva, ale práva sociálního. Nicméně předpokládám to samé co vy, že při vyplatě sociálních dávek záleží na konkrétních poměrech dítě v místě kde žije, a to, kdo je jeho otcem nemá na dávky žádný vliv.
Vy opakovaně hovoříte, že matka "nechá otce zapsat do rodného listu dítěte". Chtěl bych jen upozornit, že matka sama to udělat nemůže, takto by to šlo udělat jen souhlasným prohlášením obou rodičů, tzn., že matka i otec by se museli společně dostavit na matriku a tam prohlásit, že otcem je skutečně tento muž.

Pokud jde o otázku výživného, tak výživné by po otci dítěte mohla matka právně vymáhat až tehdy, byl-li by otec zapsán v rodném listě dítěte, resp. v matrice. Jinak to je sice biologický otec, ale z hlediska práva to otec není. Jestliže výživné nechce, tak (jak píšete) není co řešit. Kamarádka by ale přesto měla zvážit, zda by nebylo lepší, aby otec dítěte byl uveden. Nyní třeba tvrdí, že žádné výživné nechce, ale jednou může zjistit, že by se jí nějaká koruna navíc pro dítě hodila, protože výdaje s dítětem již jen porostou. Dále mne napadá třeba otázka dědictví, pokud nebude otec dítěte uveden, nebude po něm dítě jednou dědit. Mohlo by sice dědit, pokud na ně bude pamatováno v závěti "otce", ale ten se na dítě také může po nějakém čase vykašlat. V neposlední řadě je tu i otázka, co by s dítětem bylo, kdyby se jeho matce něco závažného přihodilo a nemohla by se o dítě sama starat nebo by dokonce zemřela. V takovém případě by otec dítěte mohl mít problémy, kdyb chtěl třeba získat dítě do své péče a starat se o něj.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Výživné po 10 letech?

Příspěvekod peta75 v sob 05. lis 2011 11:05:09

Dobrý den. Prosím o radu. Mohu zažádat o výživné na dítě skoro po 10 letech? Syna mám za svobodna s ženatým mužem. Dohodli jsme se, že po něm nebudu nic chtít, ale čím je syn starší, tím větší jsou výdaje a já to už neutáhnu. A mám žádat u soudu nebo se raději dohodnout mimosoudně? V rodném listě žádný otec uvedený není. Moc děkuji za radu.
peta75
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 05. lis 2011 10:59:56

Re: Výživné po 10 letech?

Příspěvekod Poradce v ned 06. lis 2011 17:10:02

peta75 píše:Dobrý den. Prosím o radu. Mohu zažádat o výživné na dítě skoro po 10 letech? Syna mám za svobodna s ženatým mužem. Dohodli jsme se, že po něm nebudu nic chtít, ale čím je syn starší, tím větší jsou výdaje a já to už neutáhnu. A mám žádat u soudu nebo se raději dohodnout mimosoudně? V rodném listě žádný otec uvedený není. Moc děkuji za radu.



Jestliže otec není jako otec uveden v rodném listu dítěte, tak se je jen na něm, jestli vám výživné bude dobrovolně platit. Pokud byste se nedohodli, musela byste ho žalovat u soudu. Jenže to jde jen v případě, že je otec zapsán v rodném listě. Ve vašem případě by tedy nejprve muselo být určeno otcovství, a to buď souhlasným prohlášením vás a otce dítěte na matrice, nebo žalobou u soudu. To, že dítěti je deset let, nemá žádný vliv. Pouze, pokud byste se výživného domáhala u soudu, mohla byste výživné žádat maximálně 3 roky zpětně.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: určení otcovství x výživné

Příspěvekod peta75 v stř 09. lis 2011 13:29:56

Děkuji za odpověď. Ještě jeden dotaz, co se týká určení otcovství? Stačí nějaký test co se zasílá poštou nebo je nutný zajít někam do laboratoře a tam test nechat udělat? Jde mi o peníze, ty test na internetu jsou levnější něž test někde v laboratoři. Díky za odpověď.
.
peta75
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 05. lis 2011 10:59:56

Re: určení otcovství x výživné

Příspěvekod Poradce v čtv 10. lis 2011 8:11:26

peta75 píše:Děkuji za odpověď. Ještě jeden dotaz, co se týká určení otcovství? Stačí nějaký test co se zasílá poštou nebo je nutný zajít někam do laboratoře a tam test nechat udělat? Jde mi o peníze, ty test na internetu jsou levnější něž test někde v laboratoři. Díky za odpověď.

Pokud by šlo o určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů (tedy vás a otce dítěte), tak žádné testy nepotřebujete. Prostě oba zajdete na matriku, v níž je narození vašeho dítěte zapsáno a tam prohlásíte, že otec je skutečně otec. Bude zapsán do matriky a do rodného listu dítěte a tím je to vyřešené. Pokud ale nedojde mezi vámi k dohodě a otec bude své otcovství popírat a vy budete chtít žalovat o určení otcovství u soudu, tak počítejte s tím, že soudu nebude stačit jen nějaká zpráva získaná od společností, které určení otcovství nabízejí na internetu a vyžádá si sám znalecký posudek. Nevím přesně, kolik dnes takový posudek stojí, ale počítejte s částkou nejméně okolo 10.000,- Kč. Pokud se posudkem prokáže, že jste žalovala oprávněně a že otec je skutečně otec, tak pak náklady toho posudku, jakož i další případné náklady, které vám s tím vzniknou, zaplatí on.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Dlužné alimenty + alimenty před a po určení otcovství

Příspěvekod Kkuukki v úte 10. led 2012 10:23:15

Dobrý den chtěla bych se zeptat po jaké době můžu žádat dlužné výživné. Již jednou před skoro 3mi lety jsem o to žádala a dodnes nebylo rozhodnuto i když soud proběhl. Na soudě mi ted řekli že to mám vše poslat a zažádat znova i když nechápu proč když už jsem to udělala předtím. Navíc proč to musím psát na soud v místě bydliště kde jsem dříve bydlela a né v momentálním bydlišti? Nyní otec platí, ale syn už je šestiletý a já bych zároveň chtěla zvýšení jelikož půjde od září do školy.

Otázka číslo 2 : Druhé dítko mám s mužem který chce nejdříve testy otcovství. Tento měsíc konečně po roce bude první soud , ale jak je to u něj s alimentama? kdy má začít platit?

Otázka číslo 3 : Nepatří sem ale zeptám se. Co musím udělat když chci u staršího syna změnit příjmení? Má po otci a já a mladší syn máme mé rodné. Starší by chtěl mít stejné jako my a i když se ho někdo zeptá jak se jmenuje tak se tak představuje. Navíc jde od září do školky a chtěla bych aby měl mé příjmení, jenže myslím že otec nebude souhlasit i když mi dluží na alimentech a syna si sám od sebe nevzal přes dva a půl roku a já mu ho dovezla jen jednou za tu dobu ukázat když už jsem se naštvala že si ho nebere a syn se stále ptal. Děkuji za odpověď Krejčí
Kkuukki
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 10. led 2012 10:20:40

Re: Dlužné alimenty + alimenty před a po určení otcovství

Příspěvekod Poradce v úte 10. led 2012 10:37:17

Kkuukki píše:Dobrý den chtěla bych se zeptat po jaké době můžu žádat dlužné výživné. Již jednou před skoro 3mi lety jsem o to žádala a dodnes nebylo rozhodnuto i když soud proběhl. Na soudě mi ted řekli že to mám vše poslat a zažádat znova i když nechápu proč když už jsem to udělala předtím. Navíc proč to musím psát na soud v místě bydliště kde jsem dříve bydlela a né v momentálním bydlišti? Nyní otec platí, ale syn už je šestiletý a já bych zároveň chtěla zvýšení jelikož půjde od září do školy.

Otázka číslo 2 : Druhé dítko mám s mužem který chce nejdříve testy otcovství. Tento měsíc konečně po roce bude první soud , ale jak je to u něj s alimentama? kdy má začít platit?

Otázka číslo 3 : Nepatří sem ale zeptám se. Co musím udělat když chci u staršího syna změnit příjmení? Má po otci a já a mladší syn máme mé rodné. Starší by chtěl mít stejné jako my a i když se ho někdo zeptá jak se jmenuje tak se tak představuje. Navíc jde od září do školky a chtěla bych aby měl mé příjmení, jenže myslím že otec nebude souhlasit i když mi dluží na alimentech a syna si sám od sebe nevzal přes dva a půl roku a já mu ho dovezla jen jednou za tu dobu ukázat když už jsem se naštvala že si ho nebere a syn se stále ptal. Děkuji za odpověď Krejčí

Jestliže jste před třemi roky podal au soudu nějaký návrh a nebylo o něm dosud rozhodnuto, tak není důvod, abyste podávala návrh nový. Naopak, je to důvod pro to, abyste si stěžovala na průtahy, pokud tomu tak skutečně je. Zajděte si na soud a nechte si to podrobně zdůvodnit. Nebylo by od věci vzít si advokáta nebo si alespoň vemte k soudu s sebou někoho, kdo má se soudním řízením o výživné nějaké zkušenosti. Jinak je ale pravda v tom, že pokud podáváte nějaký návrh týkající se nezletilých dětí (výživné, výchovné poměry, styk s rodičem) a již v minulosti soud o nějakém takovém návrhu rozhodoval, tak se nový návrh podává vždy u toho okresního soudu, který rozhodoval naposled. Takový soud je totiž stále příslušný. V okamžiku, kdy tento soud zjistí, že se děti přestěhovaly do jiného okresu, tak svou příslušnost přenese na nový soud. Vím, že je to formalita, ale tím, že podáte sama návrh přímo u nového soudu, to nezměníte, takový je zkrátka zákonný postup.

Pokud stále není určeno otcovství, není důvod, aby muži, kterého vy považujete za otce, platil výživné, protože tento muž stále není otcem dítěte v právním smyslu. Teprve v okamžiku, kdy soud rozsudkem určí, že je otcem dítěte, bude zároveň rozhodnuto o výši výživného, a to na dobu až tři roky zpětně před podáním žaloby (nejdříve ale samozřejmě od narození dítěte).

Pokud jde o příjmení, tak změnu můžete zařídit na matrice )tedy na pověřeném obecním úřadu, ale musí s tím souhlasit i otec dítěte. pokud s tím souhlasit nebude, musela byste se obrátit na soud. o tom ale již bylo napsáno dost v jiném tématu, stačí chvíli hledat.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron