Výživné na manželku

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Výživné na manželku

Příspěvekod fiore v úte 20. říj 2009 18:11:46

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně výživného pro přítelovu manželku - jsou v rozvodovém řízení. Již proběhlo jednání o péči o děti, kdy byla stvrzena dohoda mezi rodiči a oba se vzdali práva na odvolání. Dohodli se na výživném pro děti ve výši 10 tis. Kč - odpovídá cca třetina přítelova čistého příjmu, přítel také převzal veškeré závazky (půjčky). Žádný majetek neměli, zařízení pronajatého bytu si vzala z větší části manželka. Ta se poté odstěhovala 300 km pryč a přestala dávat přítelovi děti, a to i k telefonu. Do toho neustále volá, že má dluhy a nic nezvládá. Děti chodí jedno na celý den do školy + družiny, druhé na celý den do školky. Práci nemá a zřejmě ani nehledá, alespoň podle vlastních slov. Nicméně si přesto najala byt s tržním nájemným ve výši 8, 5 tis., příjem má pouze z pracovního úřadu a to cca 2, 5 Kč. Chci se zeptat, jestli má v případě, že by vyvolala nový proces, šanci, že by jí bylo přiznáno výživné a zda by byly v případě nového řízení zkoumány i mé příjmy. Nechci o nic připravit přítelovy děti, ale příčí se mi platit peníze na osobu, která se vyhýbá práci, protože je to pohodlnější. Rozhodně si nežijeme nijak nad poměry, naopak přítel stále hradí nemalé závazky z minula a oba doufáme, že to brzy pomine, proto mně děsí představa, že by se situace mohla znovu zkomplikovat. Předem moc děkuji za odpověď.
fiore
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 20. říj 2009 17:58:36


Re: Výživné na manželku

Příspěvekod Poradce v úte 20. říj 2009 19:40:18

fiore píše:Chci se zeptat, jestli má v případě, že by vyvolala nový proces, šanci, že by jí bylo přiznáno výživné a zda by byly v případě nového řízení zkoumány i mé příjmy. Nechci o nic připravit přítelovy děti, ale příčí se mi platit peníze na osobu, která se vyhýbá práci, protože je to pohodlnější. Rozhodně si nežijeme nijak nad poměry, naopak přítel stále hradí nemalé závazky z minula a oba doufáme, že to brzy pomine, proto mně děsí představa, že by se situace mohla znovu zkomplikovat. Předem moc děkuji za odpověď.


Vy tady chcete, abych se vyjadřoval ke konkrétní kauze a navíc předjímal případné soudní rozhodnutí. a to opravdu nemůžu. Na základě informací, které se takto jednostranně a núplně přes internet těžko můžu předvídat případné rozhodnutí soudu. Hmotná a kulturní úřoveň obou manželů má být stejná, soud by ale přihlížel i k tomu, že manžel platí výživné pro děti a že manželství je v rozvodovém stádiu. Případnou výši výživného pak určí podle klasických měřítek oprávněné potřeby manželky na jedné straně a možnosti manžela na straně druhé. Konkrétněji vám skutečně odpovědět nemohu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné na manželku

Příspěvekod petrusa v čtv 29. bře 2012 15:24:16

Dobrý den, beru výživné na manželku, které se ukončí v případě, že si najdu práci, platí to i v případě brigády či částečného úvazku v práci? Děkuji.
petrusa
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 26. úno 2009 21:29:16

Re: Výživné na manželku

Příspěvekod Poradce v čtv 29. bře 2012 16:52:19

petrusa píše:Dobrý den, beru výživné na manželku, které se ukončí v případě, že si najdu práci, platí to i v případě brigády či částečného úvazku v práci? Děkuji.

Ano, určitě to musí mít vliv minimálně na výši výživného, pokud nebude důvod ke zrušení.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné na mne jakožto manželku

Příspěvekod karlayahur v pon 31. pro 2012 16:55:48

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda nemáte nějaký odkaz na sepsání žádosti o výživné na manželku..od manžela jsem odešla před více než pul rokem i z toho důvodu, že ani mě ani dceru nijak finančně nepodporoval-jsem s dcerou na rodičáku ale ten mi bude končit a práci i přes veškeré hledání stále nemám...jak mám s touto žalobou postupovat?? co k ní připojit? jaká muže být částka výživného? a má vůbec cenu žádost podávat...manžel má příjem okolo 60 000,- a žádnou jinou vyživovací povinnost..za odpověď předem děkuji
karlayahur
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 30. pro 2012 16:12:46

Re: výživné na mne jakožto manželku

Příspěvekod Poradce v pon 31. pro 2012 18:41:18

karlayahur píše:Dobrý den, ráda bych se zeptala zda nemáte nějaký odkaz na sepsání žádosti o výživné na manželku..od manžela jsem odešla před více než pul rokem i z toho důvodu, že ani mě ani dceru nijak finančně nepodporoval-jsem s dcerou na rodičáku ale ten mi bude končit a práci i přes veškeré hledání stále nemám...jak mám s touto žalobou postupovat?? co k ní připojit? jaká muže být částka výživného? a má vůbec cenu žádost podávat...manžel má příjem okolo 60 000,- a žádnou jinou vyživovací povinnost..za odpověď předem děkuji

Přímo vzor žaloby o výživné pro manžlku na našich stránkách nemáme, ale můžete přiměřeně použít některý z našich jiných vzorů. Vy budete vystupovat jako žalobkyně, manžel jako žalovaný. Měla byste navrhnout, kolik by výživné mělo činit a měla byste to také zdůvodnit. Doporučuji obrátit se na advokáta, který by vás zastupoval nebo by vám alespoň sepsal žalobu. Nevidím důvod, proč by nemělo mít podání žaloby cenu (tedy pokud se nedohodnete nebo pokud vaše příjmy nejsou stejné nebo vyšší, než manželovy - v takovém případě žalobu určitě nepodávejte).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné na manželku

Příspěvekod Funky v čtv 31. led 2013 19:33:19

Dobrý den,

manželka chce, aby jsem po rozvodu platil výživné na ní, protože je nezaměstnaná a spolu máme dvě nezletilé děti, na které platím vysoké vyživné. Zajímalo by mě, jak dlouho by jsem musel platit výživné na ní? Jak můžu vědět, že si skutečně hledá práci a opravdu jí nemůže sehnat? Musím platit výživné na ní, i když se znova ožením? Moje nová přítelkyně je též nezaměstnaná. A další otázka se týká dětí. Může sama změnit jejich příjmení po rozvodu a nebo s tím musím souhlasit i já?

Děkuju
Funky
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 31. led 2013 19:28:29

Re: Výživné na manželku

Příspěvekod Poradce v čtv 31. led 2013 20:12:41

Funky píše:Dobrý den,

manželka chce, aby jsem po rozvodu platil výživné na ní, protože je nezaměstnaná a spolu máme dvě nezletilé děti, na které platím vysoké vyživné. Zajímalo by mě, jak dlouho by jsem musel platit výživné na ní? Jak můžu vědět, že si skutečně hledá práci a opravdu jí nemůže sehnat? Musím platit výživné na ní, i když se znova ožením? Moje nová přítelkyně je též nezaměstnaná. A další otázka se týká dětí. Může sama změnit jejich příjmení po rozvodu a nebo s tím musím souhlasit i já?

Děkuju

Časová lhůta, po kterou se platí výživné pro rozvedeného manžela (manželku) není zákonem nijak stanovena. V zákoně je uvedeno pouze, že právo oprávněného manžela (tedy ten, kterému má být placeno) zaniká uzavřením nového manželství nebo smrtí. Uzavřením nového manželství povinným (tedy tím, kdo platí) vyživovací povinnost nezaniká. Na druhou stranu to neznamená, že budete mít bývalou manželku na krku až do smrti, pokud se znovu nevdá. Soud vždy zkoumá, zda ten, kdo výživné požaduje, je schopen se živit sám. Výživné pro rozvedenou manželku se obvykle poskytuje v případech, kdy se manželka stará o malé děti a nemůže jít do práce. Jestliže ale jít do práce může a tvrdí, že ji nemůže sehnat, tak soud bude zkoumat, zda skutečně pro ni v daném regionu není žádné místo. Další věcí je, že pokud začne s někým žít, tak se bude posuzovat jako společná domácnost bez ohledu na to, zda si ho vezme za muže, to také má na rozhodnutí o výživném vliv, není možné, abyste živil ji a ještě jejího nového partnera. Pokud jde o příjmení dětí, nemějte strach, bez vašeho souhlasu příjmení dětí změnit nelze.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné na manželku

Příspěvekod Funky v čtv 31. led 2013 21:25:00

Děkuji za odpověd. Můžu já chtít po manželce, aby si změnila příjmení? Hezky jsem ji o to poprosil a ona mi odpověděla, že když si ona změní příjmení, tak ho změní i dětem a to já nechci. Děti naštěvují školu a školku a ona je doma. Tvrdí, že nemůže sehnat práci. Nechal jsem jí auto a byt... Kdyby jsem měl peníze, tak raději platím víc peněz na děti než na ní. Splácím hypotéku, účty a mě už nezbývá nic. Co se stane, když na účtě nemám peníze ještě na ní?
Funky
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 31. led 2013 19:28:29

Re: Výživné na manželku

Příspěvekod Poradce v pát 01. úno 2013 7:40:41

Funky píše:Děkuji za odpověd. Můžu já chtít po manželce, aby si změnila příjmení? Hezky jsem ji o to poprosil a ona mi odpověděla, že když si ona změní příjmení, tak ho změní i dětem a to já nechci. Děti naštěvují školu a školku a ona je doma. Tvrdí, že nemůže sehnat práci. Nechal jsem jí auto a byt... Kdyby jsem měl peníze, tak raději platím víc peněz na děti než na ní. Splácím hypotéku, účty a mě už nezbývá nic. Co se stane, když na účtě nemám peníze ještě na ní?

Ke změně příjmení ji rozhodně nutit nemůžete, je to čistě její věc. Pokud soud rozhodne, že bývalé manželce máte platit výživné, tak si to prostě musíte zařídit tak, abyste ho platit mohl. Vaše poměry i vyživovací povinnost k dětem samozřejmě bude soud zvažovat již při rozhodování o výši případného výživného pro bývalou manželku. Pokud by se vaše poměry někdy po rozhodnutí soudu změnily, může soud změnit i výši výživného, případně ho zrušit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Předchozí

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

Bloud TopList
cron