výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Výživné.

Příspěvekod Marie Penzešová v pát 08. srp 2008 15:07:59

Dobrý den, soudila jsem se s otcem o výživné, které mi měl posílat už od 1.června, ale stále mi nic neposlal. Můj otec pracuje jako řidič kamionu a plat má 14 000 Kč hrubého plus diety okolo 20 000 Kč.Soudkyně rozhodla že mi má posílat každý měsíc 2 500 Kč plus 1 000 Kč, což je splátka dluhu. Poté co jsem se to rozhodla řešit, tak mě úřednice poslala na exekuční a ještě mi řekla, že exekuční mu bude strhávat jen z čistého platu a diety se nezapočítávají. Tak jak to teda je, když soudkyně vypočítala 2 500 Kč a počítala to i s dietama. Děkuji, Nashledanou.
Marie Penzešová
 


Re: Výživné.

Příspěvekod Poradce v pát 08. srp 2008 15:27:18

Marie Penzešová píše:Dobrý den, soudila jsem se s otcem o výživné, které mi měl posílat už od 1.června, ale stále mi nic neposlal. Můj otec pracuje jako řidič kamionu a plat má 14 000 Kč hrubého plus diety okolo 20 000 Kč.Soudkyně rozhodla že mi má posílat každý měsíc 2 500 Kč plus 1 000 Kč, což je splátka dluhu. Poté co jsem se to rozhodla řešit, tak mě úřednice poslala na exekuční a ještě mi řekla, že exekuční mu bude strhávat jen z čistého platu a diety se nezapočítávají. Tak jak to teda je, když soudkyně vypočítala 2 500 Kč a počítala to i s dietama. Děkuji, Nashledanou.

Nemusíte se obávat, sk tečně byste i na zákadě exekuce měla dostávat to, co byl soudem určeno. Výživné je v rámci exekuce naprosto přednostní pohledávka, pokud by tedy váš otec měl ještě nějaké jiné exekuce (dluhy u bank a pod.), nejprve se mu strhne výživné a pak teprve ostatní dluhy. Jeho plat (i bez diet) na vaše výživné i splátky dluhu na výživném bez problému postačí.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Vymáhání výživného od OSVČ

Příspěvekod Iva Marko v ned 17. srp 2008 11:24:56

Zletilý syn studuje vysokou školu, otec mu odmítá již rok a půl posílat výživné. Podali jsme tři návrhy na exekuci. Na účtu peníze nemá, údajně je nemajetný, pracuje jako OSVČ, splácí leasing na automobil, platí si zdravotní a soc. pojištění, ale tvrdí, že příjem žádný nemá. Ani trestní oznámení nic nevyřešilo.
Vždy slíbí, že již začne splácet, ale nikdy nic neposlal.
Co dál?

Iva Marko
 

Vyživné pro zletilého

Příspěvekod Jan Šorfa v ned 17. srp 2008 23:16:40

Dobrý den, mám dotaz ohledně placení výživného na mou osobu. Je mi 23let a v 19letech jsem ukončil studium na SŠ, dále jsem plánoval studium na VOŠ nebo VŠ. Rozhodnul jsem se ale pracovat a během 4 let jsem vystřídal dvoje zaměstnaní, po té jsem dospěl k názoru, že bych chtěl pokračovat ve studiu na VOŠ a v budoucnu tedy pracovat v jiném, lépe placeném oboru. Žiji společně s matkou a jejím přítelem v rodinném domku. Matka souhlasila, že mi bude při studiu platit výživné, pouze pokud se bude poměrně podílet i otec. Otec platit výživné odmítá s tím, že už není povinen mi znovu výživné platit. Je tedy otec povinen mi znovu platit výživné, když jsem po ukončení studia pracoval a v současné době se chystám pokračovat ve studiu? Děkuji za odpověď.

Jan Šorfa
 

Re: Vyživné pro zletilého

Příspěvekod catorade v úte 19. srp 2008 15:50:09

Jan Šorfa píše:Dobrý den, mám dotaz ohledně placení výživného na mou osobu. Je mi 23let a v 19letech jsem ukončil studium na SŠ, dále jsem plánoval studium na VOŠ nebo VŠ. Rozhodnul jsem se ale pracovat a během 4 let jsem vystřídal dvoje zaměstnaní, po té jsem dospěl k názoru, že bych chtěl pokračovat ve studiu na VOŠ a v budoucnu tedy pracovat v jiném, lépe placeném oboru. Žiji společně s matkou a jejím přítelem v rodinném domku. Matka souhlasila, že mi bude při studiu platit výživné, pouze pokud se bude poměrně podílet i otec. Otec platit výživné odmítá s tím, že už není povinen mi znovu výživné platit. Je tedy otec povinen mi znovu platit výživné, když jsem po ukončení studia pracoval a v současné době se chystám pokračovat ve studiu? Děkuji za odpověď.



Váš otec má v tomto případě pravdu a na výživné opravdu již nárok nemáte. Pokud jste totiž již vstoupil do zaměstnání, nebo jste zahájil jinou činnost, která vám umožňovala samostatnou obživu, kterou jste ale později (po čtyřech letech) přerušil za účelem uváděného studia, kterým by jste chtěl získat jinou kvalifikaci pro jiné povolání, se vyživovací povinnost neobnovuje.
catorade
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 11. kvě 2008 19:48:56

Re: Vymáhání výživného od OSVČ

Příspěvekod catorade v úte 19. srp 2008 16:07:23

Iva Marko píše:Zletilý syn studuje vysokou školu, otec mu odmítá již rok a půl posílat výživné. Podali jsme tři návrhy na exekuci. Na účtu peníze nemá, údajně je nemajetný, pracuje jako OSVČ, splácí leasing na automobil, platí si zdravotní a soc. pojištění, ale tvrdí, že příjem žádný nemá. Ani trestní oznámení nic nevyřešilo.
Vždy slíbí, že již začne splácet, ale nikdy nic neposlal.
Co dál?


V tomto případě nelze než opětovně doporučit, aby jste věc řešila soudním výkonem rozhodnutí (exekucí). Pokud jak píšete si může dovolit splácet leasing na automobil, tak nějaké finanční prostředky mít přece musí, neboť musí i dále ještě za něco jíst a někde bydlet. Zkuste tedy najít nějaké majetek povinného, nebo exekutorovi alespoň oznámit kde se zdržuje a kde je tedy předpoklad že se nachází i jeho, exekucí postižený majetek.

Syn jako zletilý může třeba i podat návrh na zvýšení výživného, kde může při jednání soudu navrhnout, aby otci, který má příjmy z podnikání bylo nařízeno provedení znaleckého posudku na účetní agendu, kdy účetnictví povinného může být přezkoumáno a budou tak zjištěny jeho skutečné výdělky. Rovněž nechť syn navrhne soudu, aby prozkoumal i osobní spotřebu povinného a zjistil, jakou má životní úroveň, tzn. aby bylo objektivně zjištěno co všechno si třeba může dovolit pravidelně splácet (leasing, hypotéka atd.)
catorade
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 11. kvě 2008 19:48:56

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod ondrejkovic v pon 25. srp 2008 9:53:38

Dobrý den, před 18-ti lety jsem si vzal ženu s cizím dítětem, které jsem přijal za své tzv. "společným prohlášením rodičů". Po dalších 3 letech se bývalá manželka rozhodla se mnou rozvést a ještě v době trvání manželství otěhotněla s notorickým alkoholikem, za kterého se následně provdala. Poté, co se s ním po několika dalších letech rozvedla a tento jí neplatil výživné na jejich společné dítě, požádala moje bývalá manželka o zvýšení výživněho na své první dítě, jehož jsem de iure otcem. Tato situace se ještě po několika letech jen v mírné obměně opakovala.

Před téměř dvěma měsíci dovršil její první syn 18 let a nemám žádné zprávy o jeho životě (bydlí na Slovensku). Obrátil jsem se proto na něj písemně již dvakrát se žádostí, aby mi sdělil jestli ještě studuje či zdali je již schopen se sám živit. Ani jednou mi neodpověděl. Jednají se mnou oba ve stylu "drž hubu a plať". Má zletilý potomek nějakou povinnost mne informovat o své životní situaci? Je mojí jedinou možností soud?
.
ondrejkovic
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pon 25. srp 2008 12:59:44

ondrejkovic píše: Má zletilý potomek nějakou povinnost mne informovat o své životní situaci? Je mojí jedinou možností soud?

Výživné je nárok jako každý jiný, a ten kdo tento nárok uplatňuje, musí prokázat, že nárok stále trvá. Pokud vám váš syn nedoloží, že stále ještě není schopen se sám živit (tedy že studuje), nenmůže po vás požadovat výživné. Schovávejte si doklady o tom, že jste ho žádal, aby vám doložil svou situaci, tím se vyhnete případnému trestnímu postihu za neplacení výživného. Pokud vám ale prokáže, že stále studuje, počítejete s tím, že budete muset výživné doplatit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Výživné v plnoletosti

Příspěvekod m.a.s v ned 07. zář 2008 21:36:27

Má dcera po rozvodu, zůstala v péči matky.Dcera vloni ukončila střední odborné učiliště.Pokračovala dále ve studium na střední škole,platil jsem dále výživné.Po uplynutí půl roku dcera přestala chodit do školy a já jsem přestal platit,protože dcera šla do práce.Ovšem tento rok 2008 začala znovu chodit do školy,a já mam platit znovu výživné?Kolikrát dcera může takto přerušit školu?Děkuji
m.a.s
 

matka odmítá platit výživné

Příspěvekod wolf v pon 08. zář 2008 7:34:58

Dobrý den,

budu vděčný všem za radu v mé situaci. Ta je následující. Rodiče jsou rozvedeni, otec platí alimenty, a tím také začíná i končí náš styk a kontakt. Studuji 4. ročník VŠ a matka mi po vleklém sporu odmítá dále platit jakékoliv finanční prostředky. Defacto jsem byl vyhozen z domu s tím, že si mám sehnat práci, zanechat školy a že mi nic platit nebude. Odstěhoval jsem se tedy k přítelkyni a zvažuji svoje možnosti. Zbývají mi poslední dva roky školy a nechci se jí vzdát, ale zatím to vypadá, že mi nic jiného nezbude. Matce jsem naznačil, že její vyživovací povinnost ke mně, ale nekončí jejím přáním, na což mi odpověděla, že pokud se odstěhuji, tak od ní žádné peníze neuvidím. Proto bych se rád zeptal, na co konkrétně mám z její strany nárok a hlavně jakým způsobem se toho domáhat. Jediným příjmem jsou pro mne alimenty ve výši cca 1500 Kč od otce+nějaké to stipendium, protože studuji se slušnými výsledky, avšak to se stejně do příjmů domácnosti nezapočítává. Moc děkuji za informace.
wolf
 

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron