výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: matka odmítá platit výživné

Příspěvekod wolf v pon 08. zář 2008 7:40:28

Ještě bych pro doplnění situace uvedl, že je mi 22 let, studuji bez přerušení. Matka nemá žádné jiné závazky a její mzda je cca 16000 - 17000. Ještě jednou děkuji.
wolf
 


Re: Výživné v plnoletosti

Příspěvekod Poradce v pon 08. zář 2008 14:00:05

m.a.s píše:Má dcera po rozvodu, zůstala v péči matky.Dcera vloni ukončila střední odborné učiliště.Pokračovala dále ve studium na střední škole,platil jsem dále výživné.Po uplynutí půl roku dcera přestala chodit do školy a já jsem přestal platit,protože dcera šla do práce.Ovšem tento rok 2008 začala znovu chodit do školy,a já mam platit znovu výživné?Kolikrát dcera může takto přerušit školu?Děkuji

Tato otázka už zde byla opakovaně probírána, zkuste trochu popátrat na tomto fóru či na našich stránkách Rodina u soudu
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: matka odmítá platit výživné

Příspěvekod Poradce v pon 08. zář 2008 14:12:39

wolf píše:Dobrý den, budu vděčný všem za radu v mé situaci. ... Ještě bych pro doplnění situace uvedl, že je mi 22 let, studuji bez přerušení. Matka nemá žádné jiné závazky a její mzda je cca 16000 - 17000. Ještě jednou děkuji.



Pokud se s matkou nedohodnete, nezbude vám, než na ni podat žalobu o výživné. Po přiměřené úpravě můžete použít náš vzor.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Petra S. v stř 10. zář 2008 21:06:48

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu.
Přítel je asi 7 let rozvedený a platí výživné na 2 děti. Starší dcera už je plnoletá a v červnu letošního roku neúspěšně ukončila studium na střední škole (koncem září bude dělat opravné zkoušky) a od srpna je vedena na úřadu práce. Má její otec stále ještě povinnost platit ji výživné?
Moc děkuji za odpověď
Petra S.
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v čtv 11. zář 2008 17:34:53

Petra S. píše:Dobrý den, chci Vás poprosit o radu.
Přítel je asi 7 let rozvedený a platí výživné na 2 děti. Starší dcera už je plnoletá a v červnu letošního roku neúspěšně ukončila studium na střední škole (koncem září bude dělat opravné zkoušky) a od srpna je vedena na úřadu práce. Má její otec stále ještě povinnost platit ji výživné?
Moc děkuji za odpověď

Pokud dcera nebude dál studovat, končí vyživovací povinnost ukončením studia, tedy vykonáním opravné zkoušky či vyloučením ze studia. Od té chvíle je totiž dcera sama schopna se živit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné na zletilého (kumulace škol)

Příspěvekod mantisa v sob 20. zář 2008 12:34:19

Syn studoval na VŠB Ostrava a dostudoval jako bakalář. Studoval dál a letos promoval jako ing. Nyní mi přišlo od něj potvrzení ze školy, že bude studovat dál, nyní na doktorát. Je narozen 20.4.1983, bude mu tedy 26.
Rád bych věděl, do kdy budu muset ještě platit výživné? Do práce jít a studovat dál při zaměstnání pochopitelně nechce. Děkuji za odpověď
mantisa
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 20. zář 2008 12:27:45

Re: výživné na zletilého (kumulace škol)

Příspěvekod Poradce v sob 20. zář 2008 16:40:22

mantisa píše:Syn studoval na VŠB Ostrava a dostudoval jako bakalář. Studoval dál a letos promoval jako ing. Nyní mi přišlo od něj potvrzení ze školy, že bude studovat dál, nyní na doktorát. Je narozen 20.4.1983, bude mu tedy 26.
Rád bych věděl, do kdy budu muset ještě platit výživné? Do práce jít a studovat dál při zaměstnání pochopitelně nechce. Děkuji za odpověď

Domnívám se, že tato situace už je hraniční. Váš syn má ukončené vysokoškolské vzdělání, se kterým se může dostatečně uplatnit v praxi. Dosažení doktorátu už je vlastně taková nadstandardní nadtavba. Pokud budete ochoten výživné platit dál, plaťte, jinak si myslím, že to ale není nezbytně nutné. Všechno, i vyživovací povinnost má své meze.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Vyzivovaci povinnost

Příspěvekod taxidrivert v stř 08. říj 2008 18:03:43

Dobry den, chtel bych se zeptat na nasledujici:
Jsem rozvedeny, momentalne ziju v Anglii a mam dve dospele dcery. Starsi je 26 let, je vdana a moje vyzivovaci povinnost vuci ni zanikla pred 4 lety, kdy dokoncila VOS a nasla si zamestnani. Mladsi dceri je 22, letos (asi) dokoncila bakalarske studium a starsi dcerou mi pred pul rokem bylo receno, ze bude pokracovat na magisterskem studiu. Vyzivne, ktere jsem posilal na obe dcery jsem nechal i po ukonceni vyzivovaci povinnosti vuci starsi dceri ve stejne vysi, prestoze je pobira pouze mladsi dcera. Mladsi dcera se mnou nekomunikuje, nikdy jsem nevidel zadne potvrzeni o studiu, ani index, ani nevim, jak si vede, zda bakalarske studium opravdu ukoncila. Od posledniho rozsudku snad pred 8 ci 9 lety posilam vyzivne - po dohode jednou za pul roku - na ucet matky, protoze mi bylo receno, ze mladsi dcera nema ucet, ze neni schopna si s penezi hospodarit a vsechno by utratila. Muj dotaz tedy zni: jsem povinen a) platit vyzivne, i kdyz mi ani po opakovane vyzve neni nikdo, ani jeji matka, schopen potvrdit, zda dcera studuje, b) posilat vyzivne na ucet matky - tzn. pro me cizi osoby - prestoze je dcera jiz 4 roky plnoleta?
Starsi dcera se mnou prestala komunikovat take, takze nemam zpusob, jakym bych si udane udaje overil.
Predem dekuji za odpoved
taxidrivert
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 04. říj 2008 13:19:44

Re: Vyzivovaci povinnost

Příspěvekod Poradce v stř 08. říj 2008 18:18:16

taxidrivert píše:Dobry den, chtel bych se zeptat na nasledujici Muj dotaz tedy zni: jsem povinen a) platit vyzivne, i kdyz mi ani po opakovane vyzve neni nikdo, ani jeji matka, schopen potvrdit, zda dcera studuje, b) posilat vyzivne na ucet matky - tzn. pro me cizi osoby - prestoze je dcera jiz 4 roky plnoleta?
Predem dekuji za odpoved

K vašemu prvnímu dotazu jen ve stručnosti. Výživné je nárok, který musí být jako ostatní nároky prokázán. Je na vaší dceři, aby vzhledem k věku prokázala, že vyživovací povinnost stále trvá. K tomu viz blíže má odpověď z 25. srpna v tomto vlákně výše. Pokud jde o druhou otázku, tak jestliže nechcete posílat peníze na účet matky vaší dcery, tak nemusíte. Je na vás, jakou formu zvolíte (osobní předání, platba na účet, platba složenkou či šekem apod.). Vzhledem k plnoletosti dcery je dcera schopna plně přijímat peníze a není tedy již zastoupena matkou, takže pokud nezi vámi třemi neexistuje jiná dohoda, měl byste platit přímo dceři.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Renata v čtv 16. říj 2008 17:18:53

Mám dotaz. Je mi 23 let a začala jsem od září studovat střední školu na denní studium po dohodě s matkou- v současné době mám pouze ZŠ. Moji rodiče jsou rozvedení již 18 let a otec měl přispívat matce na výživu dle rozsudku soudu což nikdy neučinil a matka ho nikdy nežalovala. Otec je někde v zahraničí ale nikdo neví kde. Matka má invalidní důchod a již mnoho let pije. Žijeme v rodinném domě, který patří babičče a jsou v něm ještě další bytové jednotky, které se pronajímají. Zatím mi veškeré výdaje spojené se školou hradil přítel. V současné době došlo k situaci, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná. Vzhledem k této situaci nebudu moci mimálně v současné době vykonávat ve škole praxi, protože mi to bylo z lékařského hlediska zakázáno a bylo mi i doporučeno přerušení studia vzhledem k tomu, že mé těhotenství se jeví jako rizikové. O tomto ale budu teprve s ředitelkou školy jednat, protože bych zatím ráda docházela aspoň na teorie. Jsem ale v současné době bez prostředků a ve stavu nemocných. U matky díky mému stavu bydlet nemůžu, protože vzhldem k tomu, že pije a tomu odpovídá i domácí prostředí a hygiena nabídli nám rodiče přítele, že můžeme zatím bydlet u nich. Prosila jsem mámu, jestli by mi mohla aspoň dávat nějaké peníze, abych si pokryla nejdůležitější náklady jako dopravu, léky - jsem ještě astmatička a alergička, nějaké ošacení, aspoň nějakou stravu a pod. Byla jsem i za babičkou, která je sice v důchodu, ale trží peníze z pronájmů za byty.Zatím toto vše hradí přítel a jeho rodiče. Mám nárok v takovém případě na přiměřené výživné? A pokud ano jak mám tuto situaci řešit i v případě otce, který je trvale hlášen na úřadě a skrývá se někde mimo republiku. Děkuji za odpověď.
Renata
 

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Bloud TopList
cron