výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v stř 29. srp 2012 15:41:56

kalerme píše:Dobrý den.
Jsem studentka VŠ, bude mi 25 let. Přes semestr vyučuji na fakultě, mimo svůj obor studia, za což dostávám "mimořádné stipendium za služby škole". Toto stipendium vždy dostanu 2-3měsíce po ukončení semestru, najednou. To znamená, že od října do půlky ledna pracuji a v březnu nebo dubnu obdržím "vydělané stipendium", nemohu tedy peníze použít, když je potřebuji. Letos mě čeká poslední rok studia, Státní zkoušky už jsem absolvovala, zbývá napsat a obhájit diplomovou práci a obdržet kredity za určité předměty. Studium je prezenční, v Českých Budějovicích, jinak (to znamená o prázdninách) žiju s matkou blízko Prahy. Otec platí alimenty, po ústní dohodě z minulého roku platil 5000 Kč. Kromě alimentů nepřispívá na zájmové aktivity, ani na školní potřeby, na oblečení ani na žádné jiné další nenadálé výdaje. Kromě mě platí ještě alimenty na mého nevlastního bratra (11let), ale neřekl mi kolik.
Má práci a dostává 25 000Kč hrubého a "výsluhu od vojáků" (víc mi o tom neřekl).
Dneska mi oznámil, že na moje výživné už prostě nemá, protože splácí a chce mít taky nějaký život s nynější přítelkyní, a že výživné snižuje na 3000 Kč. Věděl to už od dubna, ale řekl mi to už teď. Kdybych o tom věděla v dubnu, zařídila bych se na nový školní rok jinak. Ale protože jsem počítala se starou částkou, našla jsem si v Budějovicích bydlení (přibližně stejně drahé jako koleje), podepsala smlouvu na rok a znova si zařídila "práci" na fakultě (jedná se o 6hodin týdně).
Otec říká, abych si na ostatní výdaje našla brigádu, že je čas, abych se finančně zapojila.
Nevím, jak z ničeho nic vyjdu s nižším výživným.
Má otec právo mi tyto informace pouze oznámit, nebo musí dojít ke shodě? Nebráním se najít si brigádu, ale bojím se, že se tím jen protáhne studium nebo školu neukončím, protože místo práce na diplomce budu řešit placenou brigádu.
Mám právo po něm chtít stejné výživné na poslední rok studia a musím jít k soudu, když vím, že ústní dohoda s otcem není možná? Nebo se mám výrazně uskromnit a raději si najít brigádu, riskujíce, že tím jen prodloužím otcovu povinnost platby výživného?

Mockrát děkuji za odpovědi.


Máte tři možnosti:
1. dohodnout se s otcem na částce, kterou budete oba ochotni akceptovat
2. rezignovat a spokojit se s tím, co vám otec dobrovolně dá
3. obrátit se na soud a vymáhat výživné soudně

Jiná možnost není. Jak vysoké výživné po něm můžete chtít, to vám těžko povím, je třeba zohlednit vaše potřeby i jeho možnosti. Pětitisícové výživné pro vysokoškoláka, který studuje mimo obec svého bydliště, rozhodně není nijak přemrštěná částka, pokud tedy na ni rodič má. Jestliže otec výživné snížil, musí k tomu mít nějaký důvod, muselo dojít na jeho straně k nějaké změně ve finančních poměrech. Na druhou stranu, jestli to chápu, tak vy se celý rok chystáte jen psát diplomovou práci a přitom chodit na 6 hodin týdně učit na fakultě. To mi nepřipadá jako soustavné studium, při takovémhle zatížení si určitě můžete obstarat nějaký vlastní zdroj příjmů. Nemyslím si totiž, že by vám příprava diplomky zabrala tolik času (pokud na to skutečně chcete ztratit další rok života), abyste přitom nemohla jít na jeden či dva dny v týdnu do nějakého zaměstnání. To je ale můj názor, třeba svého otce nebo soud přesvědčíte o tom, že je třeba, aby vás otec plně živil.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


ukončení výživného z důvodu vlastní rodiny

Příspěvekod romca1 v stř 12. zář 2012 16:02:52

Dobrý den,

přítel má 20 letou dceru která má roční dítě a účelově se nevdala,bydliště trvalé má stále u matky.S otcem dítěte udržuje vztah a fungují jako rodina.Byla přijata na vysokou školu.Můj názor je takový:když je žena, matka dítěte na rodicovské dovolené a pobírá v souvislosti s tím od státu dávky, není již důvod, aby ji živili rodiče. Ve svém věku si sama dobrovolně zvolila způsob života a nemůže tedy chtít, aby ji rodiče dále živili.Nebo se pletu?Když dítě si může dovolit dítě je nemorální požadovat výživné.Díky za rady
romca1
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 05. dub 2012 14:55:44

Re: ukončení výživného z důvodu vlastní rodiny

Příspěvekod Poradce v stř 12. zář 2012 17:39:25

romca1 píše:Dobrý den,

přítel má 20 letou dceru která má roční dítě a účelově se nevdala,bydliště trvalé má stále u matky.S otcem dítěte udržuje vztah a fungují jako rodina.Byla přijata na vysokou školu.Můj názor je takový:když je žena, matka dítěte na rodicovské dovolené a pobírá v souvislosti s tím od státu dávky, není již důvod, aby ji živili rodiče. Ve svém věku si sama dobrovolně zvolila způsob života a nemůže tedy chtít, aby ji rodiče dále živili.Nebo se pletu?Když dítě si může dovolit dítě je nemorální požadovat výživné.Díky za rady

To, že si dítě pořídí dítě, ještě nutně neznamená, že přestalo mít nárok na výživné. Co kdyby si dítě pořídila v 17 letech? Taky byste tvrdila, že nemá nárok na výživné? Pokud dále studuje, zvyšuje si tím kvalifikaci a až jí ta mateřská skončí, tak bude mít větší šance na pracovní uplatnění. Vyživovací povinnost tedy stále trvá. Na druhou stranu, pokud by se vdala, tak by měl vyživovací povinnost vůči ní především její manžel. Můžete tedy zkusit přesvědčit soud, že i když není formálně vdaná, tak žije ve vztahu obdobném manželství a živit by ji tedy měl její muž. Jestli se vám to povede, to nevím.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod romca1 v stř 12. zář 2012 17:55:12

dcera přítele nedoložila potvrzení o přijetí k dennímu studiu,tudíž jí přítel již výživné neplatí.Pokud žije ve společné domácnosti s druhem a otcem svého dítěte není normální, aby se nechávali vydržovat otcem,je to stejné jako bych já požadovala od sociálky doplatek do životního minima jen proto že přítel není můj manžel přesto že žije se mnou,to by mě asi hnali.
romca1
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 05. dub 2012 14:55:44

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Aagnesa v úte 18. zář 2012 12:55:52

Dobrý den,
syn mého přítele vystudoval střední školu s maturitou a letos dokončil VOŠ. Bude mu 23 let. Vzhledem k tomu, že výslovně prohlášil, že se mu nechce do práce a rozhodl se proto dále pokračovat ve studiu na VŠ, chceme, aby si našel nějakou přiměřenou brigádu. Výživné dostává pravidelně každý měsíc ve výši 3.000,- + přilepšení dle okolností. Za čtyři měsíce prázdnin si nic nenašel a bohužel se jen poflakuje doma. Nevíme, zda je možné buď dobrovolně placené výživné snížit nebo podmínit nějakou pracovní aktivitou z jeho strany. Domníváme se, že teoreticky je už schopen se sám živit, přesto ho chceme v dalším studiu podporovat.
Děti mají a znají svá práva, ale myslím, že by měli mít i nějaké povinnosti.
Děkuji velice za odpověď a zdravím.
Aagnesa
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 18. zář 2012 12:23:26

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v úte 18. zář 2012 13:09:34

Aagnesa píše:Dobrý den,
syn mého přítele vystudoval střední školu s maturitou a letos dokončil VOŠ. Bude mu 23 let. Vzhledem k tomu, že výslovně prohlášil, že se mu nechce do práce a rozhodl se proto dále pokračovat ve studiu na VŠ, chceme, aby si našel nějakou přiměřenou brigádu. Výživné dostává pravidelně každý měsíc ve výši 3.000,- + přilepšení dle okolností. Za čtyři měsíce prázdnin si nic nenašel a bohužel se jen poflakuje doma. Nevíme, zda je možné buď dobrovolně placené výživné snížit nebo podmínit nějakou pracovní aktivitou z jeho strany. Domníváme se, že teoreticky je už schopen se sám živit, přesto ho chceme v dalším studiu podporovat.
Děti mají a znají svá práva, ale myslím, že by měli mít i nějaké povinnosti.
Děkuji velice za odpověď a zdravím.

Na to se nedá nijak odpovědět. váš názor má samozřejmě logický podklad. Jediné co na to můžu říci je to, že se buď na výživném (případně zrušení výživného) otec se synem dohodnou, nebo jeden z nich bude muset podat návrh na určení výživného soudem.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod dagmarparalova v úte 18. zář 2012 14:55:49


Dobrý den,
dcera mé sestry studovala pětiletou VŠ, kterou měla v červnu zakončit obhajobou diplomové práce. Do června bydlela v sestřině bytě se svým přítelem, také studentem. Oba dva měli hrazené veškeré náklady spojené s bydlením (bydleli tam sami) a neteř dostávala měsíčně ještě výživné. Obhajobu si bez udání důvodu o půl roku odložila, přestože byla výborná studentka. Po neshodě s matkou z bytu odešla i se svým přítelem a nyní se domáhá výživného za prázdniny, přestože už pracuje. Sestře vyhrožuje soudním vymáháním dlužných peněz. Sestra nemá soudem stanovené alimenty, vše platila z dobré vůle. Má neteř na výživné nárok? Děkuji za odpověď.
dagmarparalova
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 18. zář 2012 14:41:28

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v úte 18. zář 2012 15:57:00

dagmarparalova píše:Dobrý den,
dcera mé sestry studovala pětiletou VŠ, kterou měla v červnu zakončit obhajobou diplomové práce. Do června bydlela v sestřině bytě se svým přítelem, také studentem. Oba dva měli hrazené veškeré náklady spojené s bydlením (bydleli tam sami) a neteř dostávala měsíčně ještě výživné. Obhajobu si bez udání důvodu o půl roku odložila, přestože byla výborná studentka. Po neshodě s matkou z bytu odešla i se svým přítelem a nyní se domáhá výživného za prázdniny, přestože už pracuje. Sestře vyhrožuje soudním vymáháním dlužných peněz. Sestra nemá soudem stanovené alimenty, vše platila z dobré vůle. Má neteř na výživné nárok? Děkuji za odpověď.

Na výživné nárok má, podobné termíny obhajob diplomových prací nejsou ničím výjimečné. Zkrátka se buď nějak dohodnou nebo výživné stanoví na návrh kterékoliv z nich soud. Ten ale samozřejmě bude přihlížet k tomu, jestli si dcera nemohla po složení zkoušek už alespoň částečně začít vydělávat a také k tomu, co bylo důvodem toho, že dcera z bytu odešla a ztratila tak možnost čerpat výživné vlastně "naturálně" tím, že měla kde bydlet.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Babylon36 v sob 22. zář 2012 5:01:26

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to s placením na 20- leté dítě, které dobrovolně přerušilo studium a nyní se dožaduje opět výživného, jelikož se rozhodla znovu studovat, a to částkou, kterou není můj manžel schopen platit. Já jsem v invalidním důchodu, pobírám 6000 a máme dvě děti. Manžel má ještě vyživovací povinnost na syna a to 2000 Kč měsíčně. Jak to proboha máme všechno platit, když nám samotným s dětmi po zaplacení bydlení a ostatních plateb zůstane pár tisíc na měsíc? Navíc syn má cukrovku a to nás stojí taky docela dost peněz. Já nemohu pracovat tak jako dříve, jelikož můj zdravotní stav to nedovoluje. Jak mám vysvětlit dětem, že jeden bude mít dostatek a oni mají smůlu? Soud poslal manželovi rozhodnutí o výživném na dceru a to částkou 3000 Kč.
Děkuji za odpověď
Babylon36
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 22. zář 2012 4:36:54

Re: Výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v ned 23. zář 2012 19:14:30

Babylon36 píše:Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to s placením na 20- leté dítě, které dobrovolně přerušilo studium a nyní se dožaduje opět výživného, jelikož se rozhodla znovu studovat, a to částkou, kterou není můj manžel schopen platit. Já jsem v invalidním důchodu, pobírám 6000 a máme dvě děti. Manžel má ještě vyživovací povinnost na syna a to 2000 Kč měsíčně. Jak to proboha máme všechno platit, když nám samotným s dětmi po zaplacení bydlení a ostatních plateb zůstane pár tisíc na měsíc? Navíc syn má cukrovku a to nás stojí taky docela dost peněz. Já nemohu pracovat tak jako dříve, jelikož můj zdravotní stav to nedovoluje. Jak mám vysvětlit dětem, že jeden bude mít dostatek a oni mají smůlu? Soud poslal manželovi rozhodnutí o výživném na dceru a to částkou 3000 Kč.
Děkuji za odpověď

Na to nemám co říci, odpovědi najdete v předchozích příspěvcích. Váš příspěvek je spíše postesknutím nad sociální situací, než právním dotazem. Pokud manžel nesouhlasím s rozsudkem soudu, může se odvolat, poučení má v rozsudku napsané.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Bloud TopList