výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v úte 03. dub 2012 20:24:10

Jakubk píše:Dobře, a jak je to se soudní odpovědí? Už to budou skoro dva měsíce (48 dní) co jsem podával žádost u okresního soudu.

To záleží na vytíženosti soudu. Je také možné, že soudu se nedaří vašeho otce obeslat, takže to musí zkoušet opakovaně. Vy se dozvíte až výsledek. Dva měsíce ještě nic neznamenají, můžete se ale u soudu informovat, jak to vypadá.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Výživné na těžce postižené dítě

Příspěvekod MarionMary v stř 04. dub 2012 12:40:58

Dobrý den,
mám dotaz,syn je těžce těl.postižený.bude mu 17.let,zajímalo by mě do,kdy je otec povinen platit výživné?Jak je to s výživným pokud by mu v 18.letech byl přiznán důchod?Syn navštěvuje stále základni školu,je v 6.ročníku.Děkuji Marie
MarionMary
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 22. úno 2012 11:22:41

Re: Výživné na těžce postižené dítě

Příspěvekod Poradce v stř 04. dub 2012 15:06:43

MarionMary píše:Dobrý den,
mám dotaz,syn je těžce těl.postižený.bude mu 17.let,zajímalo by mě do,kdy je otec povinen platit výživné?Jak je to s výživným pokud by mu v 18.letech byl přiznán důchod?Syn navštěvuje stále základni školu,je v 6.ročníku.Děkuji Marie

Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti trvá do doby, než je samo se schopno živit. Ve vašem případě bude zřejmě syn závislý na důchodu a sociálních dávkách. Pokud mu tyto platby od státu nebudou stačit, tak rodiče mají i nadále vyživovací povinnost, a to buď do té doby, dokud to bude syn potřebovat, nebo po dobu, kdy rodiče budou schopni tuto vyživovací povinnost plnit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod konecnyvopa v stř 11. dub 2012 13:56:45

Dobrý den, prošel jsem forum, ale nenarazil na moji otázku: syn dokončil studium na VŠ jako bakalář. Nastoupil do práce s tím, že za cca půl roku bude pokračovat ve studiu na VŠ. Jeho obor je informatika, kde má už s titulem Bc dobré uplatnění.Bude moje povinnost výživného pokračovat s nástupem na denní studium VŠ? Děkuji.
konecnyvopa
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 11. dub 2012 13:49:06

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v stř 11. dub 2012 18:03:35

konecnyvopa píše:Dobrý den, prošel jsem forum, ale nenarazil na moji otázku: syn dokončil studium na VŠ jako bakalář. Nastoupil do práce s tím, že za cca půl roku bude pokračovat ve studiu na VŠ. Jeho obor je informatika, kde má už s titulem Bc dobré uplatnění.Bude moje povinnost výživného pokračovat s nástupem na denní studium VŠ? Děkuji.

Ano, vyživovací povinnost bude i nadále trvat. Bakalářský titul nepředstavuje úplné vysokoškolské vzdělání. Pokud syn bude dále studovat, zvýší si tím možnosti uplatnění na trhu práce, zvýší si tím i pravděpodobnost vyššího výdělku v budoucnu a lez tedy říci, že se stále studiem připravuje na budoucí povolání. Toto není případ věčného studenta, který studuje jen proto, že se mu líbí studentský život. V takovém případě by důvod k placení výživného nebyl, v tomto případě však ano.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod sarka v ned 13. kvě 2012 20:21:07

Dobrý den, je mi 19 let a jsem studentkou prvního ročníku vysoké školy. Ve studiu jsem doposud byla úspěšná, a přála bych si dostudovat za každou cenu. Naši nejsou rozvedení, ale já sama mám bohužel velice komplikovaný vztah s otcem. Jeho teror přestávám považovat za únosný a uvažuji o odstěhování se k prarodičům. Prarodiče mě nemohou finančně zajistit a já sama jsem schopna si při studiu vydělat maximálně 5000, pokud není zkouškové období. Mám v tomto případě nárok na výživné od otce? A jak by se případně určila výše výživného, započítává se i majetek otce jako například osobní automobil, motorka, nemovitosti,úspory?
sarka
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 13. kvě 2012 20:03:56

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pon 14. kvě 2012 6:39:18

sarka píše:Dobrý den, je mi 19 let a jsem studentkou prvního ročníku vysoké školy. Ve studiu jsem doposud byla úspěšná, a přála bych si dostudovat za každou cenu. Naši nejsou rozvedení, ale já sama mám bohužel velice komplikovaný vztah s otcem. Jeho teror přestávám považovat za únosný a uvažuji o odstěhování se k prarodičům. Prarodiče mě nemohou finančně zajistit a já sama jsem schopna si při studiu vydělat maximálně 5000, pokud není zkouškové období. Mám v tomto případě nárok na výživné od otce? A jak by se případně určila výše výživného, započítává se i majetek otce jako například osobní automobil, motorka, nemovitosti,úspory?

Vyživovací povinnost vůči vám mají oba rodiče, nejen otec. Pokud se od rodičů odstěhujete, musejí vám výživné platit oba rodiče. Jestliže se s nimi nedohodnete můžete je o výživné žalovat u soudu (přiměřeně můžete použít třeba tento vzor). Při určení výše výživného se zohledňují celkové poměry povinného (v daném případě rodiče), tedy nejen příjmy.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Příspěvekod David1 v pát 25. kvě 2012 10:56:56

Dobrý den, po rozvodu platím pravidelně výživné na své děti. Zajímalo by mě, zda můžu žádat po matce mojich dětí, aby doložila, že peníze které posílám, používá výhradně na jeji výživu a potřeby. Vzhledem k tomu, že nemáme dokončené vypořádání SJM, mám dojem, že bývalá manželka tyto peníze šetří na to aby mě mohla vyplatit. Lze se nějak domoct, toho aby dokládala, že peníze opravdu příjdou dětem a né na její potřeby? Děkuji za odpovědi.
David1
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 25. kvě 2012 10:47:13

Re:

Příspěvekod Poradce v pát 25. kvě 2012 11:12:27

David1 píše:Dobrý den, po rozvodu platím pravidelně výživné na své děti. Zajímalo by mě, zda můžu žádat po matce mojich dětí, aby doložila, že peníze které posílám, používá výhradně na jeji výživu a potřeby. Vzhledem k tomu, že nemáme dokončené vypořádání SJM, mám dojem, že bývalá manželka tyto peníze šetří na to aby mě mohla vyplatit. Lze se nějak domoct, toho aby dokládala, že peníze opravdu příjdou dětem a né na její potřeby? Děkuji za odpovědi.


Tohle je otázka, která trápí většinu rodičů, kteří jsou povinni platit výživné. Je evidentní, že děti mají své potřeby a že to stojí peníze, jestli to ale je přesně částka, kterou soud stanovil, to se nikdy nedá přesně říci, protože nemůžete po bývalé manželce chtít, aby schovávala účtenku za každý rohlík. Navíc náklady na výživu dětí nejdou jen z vašich peněz, ale i z peněz jejích. Pokud byste měl nějaké důkazy o tom, že matka peníze nevyužívá pro děti, mohla by být stíhána např. pro zanedbání povinné výživy nebo pro porušování povinností při správě cizího majetku, případně pro zpronevěru. Obecně ale neexistuje povinnost dokládat, jak byly peníze na výživné použity, prostě se vychází z toho, že výše výživného byla soudem stanovena na základě potřeb dětí a možností rodiče a dál se to nezkoumá. Jestliže se peníze dětem nedostanou, mohlo by to být i důvodem k e změně výchovných poměrů dětí, tedy že by byly odejmuty z péče matky a svěřeny do péče jiné osoby, třeba vám. Než se ale pustíte do nějaké akce, doporučuji pořádně si to rozmyslet a nejlépe to svěřit advokátovi.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod kalerme v stř 29. srp 2012 14:49:47

Dobrý den.
Jsem studentka VŠ, bude mi 25 let. Přes semestr vyučuji na fakultě, mimo svůj obor studia, za což dostávám "mimořádné stipendium za služby škole". Toto stipendium vždy dostanu 2-3měsíce po ukončení semestru, najednou. To znamená, že od října do půlky ledna pracuji a v březnu nebo dubnu obdržím "vydělané stipendium", nemohu tedy peníze použít, když je potřebuji. Letos mě čeká poslední rok studia, Státní zkoušky už jsem absolvovala, zbývá napsat a obhájit diplomovou práci a obdržet kredity za určité předměty. Studium je prezenční, v Českých Budějovicích, jinak (to znamená o prázdninách) žiju s matkou blízko Prahy. Otec platí alimenty, po ústní dohodě z minulého roku platil 5000 Kč. Kromě alimentů nepřispívá na zájmové aktivity, ani na školní potřeby, na oblečení ani na žádné jiné další nenadálé výdaje. Kromě mě platí ještě alimenty na mého nevlastního bratra (11let), ale neřekl mi kolik.
Má práci a dostává 25 000Kč hrubého a "výsluhu od vojáků" (víc mi o tom neřekl).
Dneska mi oznámil, že na moje výživné už prostě nemá, protože splácí a chce mít taky nějaký život s nynější přítelkyní, a že výživné snižuje na 3000 Kč. Věděl to už od dubna, ale řekl mi to už teď. Kdybych o tom věděla v dubnu, zařídila bych se na nový školní rok jinak. Ale protože jsem počítala se starou částkou, našla jsem si v Budějovicích bydlení (přibližně stejně drahé jako koleje), podepsala smlouvu na rok a znova si zařídila "práci" na fakultě (jedná se o 6hodin týdně).
Otec říká, abych si na ostatní výdaje našla brigádu, že je čas, abych se finančně zapojila.
Nevím, jak z ničeho nic vyjdu s nižším výživným.
Má otec právo mi tyto informace pouze oznámit, nebo musí dojít ke shodě? Nebráním se najít si brigádu, ale bojím se, že se tím jen protáhne studium nebo školu neukončím, protože místo práce na diplomce budu řešit placenou brigádu.
Mám právo po něm chtít stejné výživné na poslední rok studia a musím jít k soudu, když vím, že ústní dohoda s otcem není možná? Nebo se mám výrazně uskromnit a raději si najít brigádu, riskujíce, že tím jen prodloužím otcovu povinnost platby výživného?

Mockrát děkuji za odpovědi.
kalerme
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 29. srp 2012 14:27:41

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

Bloud TopList
cron