výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v ned 03. bře 2013 19:19:01

illi2 píše:Takže i když by opět nastoupil na školu na prezenční studium, nemusím ze zákona platit výživné pokud je schopen se sám uživit? Bylo mi totiž řečeno, že pokud studuje prezenčně a je mu méně než 26 let, musím platit a je jedno jestli vydělává...

Zákon hovoří o tom, že vyživovací povinnost rodičů trvá do té doby, než je dítě samo se schopno živit. O věku ani studiu tam není ani zmínka. Je samozřejmé, že prezenční forma studia v naprosté většině případů neumožňuje dospělému dítěti, aby se samo živilo. Většinou mají čas tak leda na nějakou brigádu, na které si vydělají na pivo a letní prázdniny. Jestliže ale je dítě samo schopno si vydělat takřka dvojnásobek minimální mzdy, tak je to důvod minimálně pro podstatné snížení výživného, ne-li přímo důvod ke konstatování zániku vyživovací povinnosti. Ono také záleží na standardu, na který je dítě od rodičů zvyklé. Jestliže rodiče vydělávají statisíce a dítě tak má k dispozici 30 tisíc měsíčně, tak těch 15 tisíc samozřejmě stačit nebude a rodiče mají dostatek peněz na to, aby mu standard, na které bylo zvyklé udržovali i při studiu. To ale asi nebude váš případ a ani případ naprosté většiny návštěvníků těchto stránek.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod maxik v pát 15. bře 2013 20:13:15

Dobrý den chci se zeptat na možnost snížení výživného na zletilé dítě.Přítel má z prvního manželství 18-ti letého syna který letos končí 4letou střední školu a podal si další přihlášku na 3leté učiliště,prý z nedostatku pracovní příležitosti.Přítel na něj platí alimenty 3400kč.Z druhého manželství má 7letou dceru na kterou platí 2000kč spolu máme 5měsíční dceru.Já mam 7letého syna z předchozího manželství.Plat má přítel cca 20000kč já 7600kč mateřské. S dvouma prvňáčkama mimčem a téměř 15000ti ticícovém výdaji na bydlení to začíná být finančně náročné.Má smysl žádat o snížení výžívného na zletilého syna z duvodu další vyživovací povinnosti? Nebo alespon rozložení stejným poměrem mezi jeho tři děti?Přítelova prvni ex se synem si stálé žádá o zvýšení a stále mu to zvyšují i přes vyživování 7leté dcery. Když přítel podá žádost o snížení tak ex se synem hned žádost o zvýšení.Se synem se od jeho tří let nestýká ex si to nepřála a ani tet syn nená o tátu zájem jen ten finanční.Už nemá ani jeho příjmení. Prosim o radu a děkuji za odpověd Jana
maxik
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 15. bře 2013 19:16:17

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pát 15. bře 2013 21:17:47

maxik píše:Dobrý den chci se zeptat na možnost snížení výživného na zletilé dítě.Přítel má z prvního manželství 18-ti letého syna který letos končí 4letou střední školu a podal si další přihlášku na 3leté učiliště,prý z nedostatku pracovní příležitosti.Přítel na něj platí alimenty 3400kč.Z druhého manželství má 7letou dceru na kterou platí 2000kč spolu máme 5měsíční dceru.Já mam 7letého syna z předchozího manželství.Plat má přítel cca 20000kč já 7600kč mateřské. S dvouma prvňáčkama mimčem a téměř 15000ti ticícovém výdaji na bydlení to začíná být finančně náročné.Má smysl žádat o snížení výžívného na zletilého syna z duvodu další vyživovací povinnosti? Nebo alespon rozložení stejným poměrem mezi jeho tři děti?Přítelova prvni ex se synem si stálé žádá o zvýšení a stále mu to zvyšují i přes vyživování 7leté dcery. Když přítel podá žádost o snížení tak ex se synem hned žádost o zvýšení.Se synem se od jeho tří let nestýká ex si to nepřála a ani tet syn nená o tátu zájem jen ten finanční.Už nemá ani jeho příjmení. Prosim o radu a děkuji za odpověd Jana

K otázce konkrétního výživného se na našich stránkách zásadně nevyjadřujeme. Pokud se otec se synem na výši výživného nedohodnou, může se kterýkoliv z nich obrátit na soud. Žalobu o snížení výživného může váš přítel podat, jestli jí soud vyhoví, to nevím. Bude na jedné straně posuzovat možnosti vašeho přítele, na druhé straně i potřeby jeho syna, jakoý i účelnost jeho dalšího studia. Jak ale nakonec rozhodne, to opravdu nevím.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné na zletilé dítě v pěstounské péči

Příspěvekod anonym v ned 14. dub 2013 8:18:41

Zdravím potřebuji poradit jak postupovat,synovi je 21 let je v pěstounské péči u mých rodičů.Výživné platím státu,sama mám 2 děti v osobní péči,jsem momentálně na nemocenských dávkách,které jsou do 7 tis.Do zaměstnání se po nemoci nebudu moci vrátit.Co mě zajímá je to,že syn na kterého mám platit sice studuje,ale pořád dokola jen učební obory,aby měl nárok na dávky pěstounské péče,podle mne to není vzdělávání,ale využívání,nemíním do 26 let jeho věku platit takové studium,tolerovala bych kdyby studoval maturitní obor a pak vysokou školu,ale toto?Vůbec nevím co dělat,jsem zoufalá s této situace,pokud bych měla příjmy mávnu rukou,ale nemám,prosím o nějakou radu jak to řešit.Děkuji
anonym
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 14. dub 2013 8:04:38

Re: výživné na zletilé dítě v pěstounské péči

Příspěvekod Poradce v ned 14. dub 2013 17:45:02

anonym píše:Zdravím potřebuji poradit jak postupovat,synovi je 21 let je v pěstounské péči u mých rodičů.Výživné platím státu,sama mám 2 děti v osobní péči,jsem momentálně na nemocenských dávkách,které jsou do 7 tis.Do zaměstnání se po nemoci nebudu moci vrátit.Co mě zajímá je to,že syn na kterého mám platit sice studuje,ale pořád dokola jen učební obory,aby měl nárok na dávky pěstounské péče,podle mne to není vzdělávání,ale využívání,nemíním do 26 let jeho věku platit takové studium,tolerovala bych kdyby studoval maturitní obor a pak vysokou školu,ale toto?Vůbec nevím co dělat,jsem zoufalá s této situace,pokud bych měla příjmy mávnu rukou,ale nemám,prosím o nějakou radu jak to řešit.Děkuji

Na téma věčných studentů už jsme tady toho napsali mnoho, přečtěte si předchozí příspěvky tohoto tématu. Pokud se synovým postupem nesouhlasíte, obraťte se na soud s návrhem na zrušení výživného.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Výživné 23 let

Příspěvekod bugoo v ned 28. dub 2013 21:38:38

Dobrý den,
Je mi 23 let a loni jsem dokončil bc. a pokračuji dále na ing.
Před dvěma lety jsem se odstěhoval z domu, protože jsem měl dlouho vztah a nevycházel jsem dobře s otcem. Rodiče mi po dohodě měsíčně přispívají 12tis měsíčně.
Stále se do mě pouští, jak je to neadekvátní. Samozřejmě si přivydělávám, ale sám to při cenách bydlení v Praze nezvládnu.
Jejich chování je ale už nesnesitelné, hlavně k partnerce. Chci aby si to uvědomili a zároveň mě nemohli stále vydírat.
Plat otce je cca 170 tis/ měsíčně, matka cca 80tis měsíčně. Mám dva bratry(16 a 18).
Jeden si vozí zadnici v Audi(já jsem rád, že si dopřeji Opencard) a utrácí i 2 tis za večeře, je mu 18 a nic nedělá.
Rodiče prodali starý dům a koupili si luxusní vilu, kde už nemám věci ani pokoj, musím tedy bydlet sám. Vlastní i další byt v Praze.
Už mě to nebaví(na večeři v restauraci, kde jídlo stojí od 600kč mi vyčítají, kolik mi dávají, přitom po zaplacení bytu mám na měsíc cca 5tis. Myslíte, že mi soud něco přizná? Chci dodělat školu, ale zvažuji, že studia zanechám, kvůli financím.
Děkuji
bugoo
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 28. dub 2013 21:25:00

Re: Výživné 23 let

Příspěvekod Poradce v pon 29. dub 2013 6:33:04

bugoo píše:Dobrý den,
Je mi 23 let a loni jsem dokončil bc. a pokračuji dále na ing.
Před dvěma lety jsem se odstěhoval z domu, protože jsem měl dlouho vztah a nevycházel jsem dobře s otcem. Rodiče mi po dohodě měsíčně přispívají 12tis měsíčně.
Stále se do mě pouští, jak je to neadekvátní. Samozřejmě si přivydělávám, ale sám to při cenách bydlení v Praze nezvládnu.
Jejich chování je ale už nesnesitelné, hlavně k partnerce. Chci aby si to uvědomili a zároveň mě nemohli stále vydírat.
Plat otce je cca 170 tis/ měsíčně, matka cca 80tis měsíčně. Mám dva bratry(16 a 18).
Jeden si vozí zadnici v Audi(já jsem rád, že si dopřeji Opencard) a utrácí i 2 tis za večeře, je mu 18 a nic nedělá.
Rodiče prodali starý dům a koupili si luxusní vilu, kde už nemám věci ani pokoj, musím tedy bydlet sám. Vlastní i další byt v Praze.
Už mě to nebaví(na večeři v restauraci, kde jídlo stojí od 600kč mi vyčítají, kolik mi dávají, přitom po zaplacení bytu mám na měsíc cca 5tis. Myslíte, že mi soud něco přizná? Chci dodělat školu, ale zvažuji, že studia zanechám, kvůli financím.
Děkuji

Jestli vám soud nějaké zvýšení přizná, to lze opravdu jen těžko odhadovat. Naprostá většina vysokoškoláků bezpochyby musí vyjít s mnohem menší částkou než vy, na druhou stranu, pokud rodiče mají takové příjmy, jaké uvádíte a navíc vyýživné, které poskytují vašim sourozencům, je výrazně vyšší, tak by soud mohl přiznat vyšší výživné i vám.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Výživné - samostatně žijící zletilý

Příspěvekod drood v čtv 23. kvě 2013 18:31:34

Dobrý den, tento měsíc dokončuji střední školu (maturita) a již jsem přijat na VŠ, kam se v říjnu chystám nastoupit. Žiji (spolu se sestrou) s matkou, otec, se kterým mám výborný vztah, na každého z nás platí 5000Kč řekněme bez problémů, ochotně. S matkou si přestávám rozumět a rád bych se odstěhoval ke kamarádovi. Sám mám brigádu, se kterou si měsíčně přijdu na +- 3000Kč. Pokud bych se odstěhoval, měla by matka vyživovací povinnost, nebo nikoliv s argumentem, že jsem odešel dobrovolně (ač každou chvíli slýchám "Tak si jdi bydlet jinam")? Pokud ano, jakou by toto výživné ZHRUBA mohlo mít hodnotu, když vezmeme v potaz, že otec, který tedy platí 10tis. měsíčně + poměrně vysoké částky na sestřin sport nemá o mnoho vyšší příjem, než matka (např. max o 25%, někdy ovšem celý měsíc nemá práci, takže nechci a nemůžu být přesný)?
Opakuji, že nechci samozřejmě slyšet přesná čísla, jde mi o princip, zda-li by mi i přes můj výdělek, možnost bydlení u ní a poměrně slušné výživné ze strany otce musela přispívat PODOBNOU částkou či třeba vůbec. Děkuji
drood
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 23. kvě 2013 18:12:57

Re: Výživné - samostatně žijící zletilý

Příspěvekod Poradce v čtv 23. kvě 2013 18:37:48

drood píše:Dobrý den, tento měsíc dokončuji střední školu (maturita) a již jsem přijat na VŠ, kam se v říjnu chystám nastoupit. Žiji (spolu se sestrou) s matkou, otec, se kterým mám výborný vztah, na každého z nás platí 5000Kč řekněme bez problémů, ochotně. S matkou si přestávám rozumět a rád bych se odstěhoval ke kamarádovi. Sám mám brigádu, se kterou si měsíčně přijdu na +- 3000Kč. Pokud bych se odstěhoval, měla by matka vyživovací povinnost, nebo nikoliv s argumentem, že jsem odešel dobrovolně (ač každou chvíli slýchám "Tak si jdi bydlet jinam")? Pokud ano, jakou by toto výživné ZHRUBA mohlo mít hodnotu, když vezmeme v potaz, že otec, který tedy platí 10tis. měsíčně + poměrně vysoké částky na sestřin sport nemá o mnoho vyšší příjem, než matka (např. max o 25%, někdy ovšem celý měsíc nemá práci, takže nechci a nemůžu být přesný)?
Opakuji, že nechci samozřejmě slyšet přesná čísla, jde mi o princip, zda-li by mi i přes můj výdělek, možnost bydlení u ní a poměrně slušné výživné ze strany otce musela přispívat PODOBNOU částkou či třeba vůbec. Děkuji

Matka vyživovací povinnost má. Hrubý základ pro výpočet výživného si jako maturant můžete spočítat sám, protože poměr příjmů a poměr výživného může být pro takový výpočet dobrým základem, samozřejmě se zohledněním mnoha dalších okolností.
příjem matky / příjem otce = výživné od matky / výživné od otce
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Mont v pon 01. črc 2013 10:27:03

Dobrý den,
je mi 25 let a po prázdninách nastupuji do posledního ročníku VŠ, který si ovšem prodlužuji. Současně jsem dostal pracovní nabídku na stálý pracovní úvazek, ke kterému jsem ovšem musel začít studovat ještě jednu školu a doplňující diplomový kurz. Školu (7 000,-) i kurz (30 000) a výdaje s nimi spojené (doprava, ubytování...) si budu muset platit sám. Bydlím v podnájmu ve mětě ve kterém studuji pouze jednu školu a na víkendy stále jezdím k matce. Otec mi platí výživné 2 000,- . Z platu, který bych měl začít dostávat, poplatím ubytování, školy a výdaje s tím spojené.
Zajímá mě, zda mám stále právo na výživné a finanční podporu jak ze strany otce, tak ze strany matky. Studium ukončené nemám a školami do kterých jsem nastoupil se stále připravuji na budoucí zaměstnání.
Poprosil bych Vás o radu, jak nadále postupovat. Zda se s otcem pokusit domluvit, zda mu nástup do pracovního poměru mám hlásit a nebo se s celou situací obrátit na právníky?
Děkuji za reakce.
Mont
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 01. črc 2013 10:02:14

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam a 4 návštevníků

Bloud TopList
cron