výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Výživné a individuální studium na SŠ

Příspěvekod kaja74 v pon 20. úno 2012 8:31:49

Dobrý den. Synovi je již 18 let a vzhledem k problémům, do kterých se dostal vou vlastní vinou, zvažuje, že si na střední škole, kde ještě studuje, sjedná individuální plán studia a bude si při tom přivydělávat, aby mohl splácet svoje vzniklé závazky. Studium ukončit nechce, což jsem na druhou stranu ráda. Pobírám na něj ještě výživné, které je jeho otci exekučně strháváno z platu. Bude muset syn dát návrh na ukončení placení výživného, protože se už bude částečně živit sám?
Děkuji za odpověď.
kaja74
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 20. úno 2012 8:22:33


Výživné na zletilé dítě ,zpětně

Příspěvekod MarionMary v stř 22. úno 2012 11:28:18

Dobrý den,
mám dotaz,dceři je dnes 18.let,bude podávat žalobu na zvýšení výživného.S otcem se nedohodla.Zajímalo by mě,zda může žadat o určení zpětně nebo musím požádat já jako matka??.Výživné se naposledy upravovalo před 8.lety.A za dobu 15.let jednou.U soudu budu dceru zastupovat já.Děkuji za odpověd
MarionMary
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 22. úno 2012 11:22:41

Re: Výživné na zletilé dítě ,zpětně

Příspěvekod Poradce v stř 22. úno 2012 14:32:16

MarionMary píše:Dobrý den,
mám dotaz,dceři je dnes 18.let,bude podávat žalobu na zvýšení výživného.S otcem se nedohodla.Zajímalo by mě,zda může žadat o určení zpětně nebo musím požádat já jako matka??.Výživné se naposledy upravovalo před 8.lety.A za dobu 15.let jednou.U soudu budu dceru zastupovat já.Děkuji za odpověd

Výživné pro dítě (i zletilé) je možno požadovat až tři roky zpětně ode dne podání žaloby u soudu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Ukonceni studia

Příspěvekod Poradce v stř 22. úno 2012 14:35:01

Alka287 píše:Dobrý den,
rok a půl studuji vysokou školu, kvůli neúspěchu u zkoušky musím studium ukončit, ale od září chci nastoupit znovu, nechat si uznat absolvované předměty a pokračovat ve studiu. Během půl roku co budu doma bych chtěla chodit do práce, aby všechno nemusel platit jen táta se kterým bydlím. Matka zatím platí výživné, chci se zeptat jestli mi bude muset platit i poté co se vrátím do školy. A druhá otázka, v okolí bydliště je málo pracovních příležitostí, kdybych nesehnala práci a byla zapsána na ÚP byla by matka povinna platit výživné i nadále?? Vzhledem k tomu, že jsem ještě nikdy nepracovala totiž nedostanu ani podporu.

Pokud se na školu vrátíte, budete mít stále nárok na výživné. Pokud se nevrátíte, nárok na výživné zaniká, a to přesto, že se vám nepodaří sehnat práci, protože už budete schopná se sama živit a to, že není dostatek pracovních příležitostí s výživným nijak nesouvisí.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné a individuální studium na SŠ

Příspěvekod Poradce v stř 22. úno 2012 14:37:38

kaja74 píše:Dobrý den. Synovi je již 18 let a vzhledem k problémům, do kterých se dostal vou vlastní vinou, zvažuje, že si na střední škole, kde ještě studuje, sjedná individuální plán studia a bude si při tom přivydělávat, aby mohl splácet svoje vzniklé závazky. Studium ukončit nechce, což jsem na druhou stranu ráda. Pobírám na něj ještě výživné, které je jeho otci exekučně strháváno z platu. Bude muset syn dát návrh na ukončení placení výživného, protože se už bude částečně živit sám?
Děkuji za odpověď.

Je otázka, co je individuální studium. Jestli nebude chodit do školy a jen jednou za čas tam zajde udělat zkoušky, není důvod, aby mu otec dále platil výživné, protože syn si může vydělávat sám. Syn by proto měl podat návrh na zastavení exekuce.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné na zletilé dítě

Příspěvekod kordul v pát 02. bře 2012 13:30:20

Dobrý den,mám dotaz..v 17 letech jsem přestala navštěvovat SOU ..otec na mě stále platil alimenty..z důvovdu že jsem ho o této skutečnosti neinformovala.....teď mě bylo 18 let a otec alimenty přestal posílat.....bohužel se mi za celou dobu nepodařilo sehnat práci...mohu požadovat placení alimentů déle,nebo povinost zanikla?. Sama se neživím..živí mě matka u které také bydlím.Dále mě zajímá zda je možnost že bych musela otci alimenty za dobu kdy jsem do školy UŽ nechodila ale nepracovala jsem, vracet:-(
Odpovědi na toto téma se velice liší.....Někde je psáno že musí být zletilé dítě zaměstnané --atd.....Děkuji moc za odpověď
kordul
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 02. bře 2012 13:15:01

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pát 02. bře 2012 13:37:49

kordul píše:Dobrý den,mám dotaz..v 17 letech jsem přestala navštěvovat SOU ..otec na mě stále platil alimenty..z důvovdu že jsem ho o této skutečnosti neinformovala.....teď mě bylo 18 let a otec alimenty přestal posílat.....bohužel se mi za celou dobu nepodařilo sehnat práci...mohu požadovat placení alimentů déle,nebo povinost zanikla?. Sama se neživím..živí mě matka u které také bydlím.Dále mě zajímá zda je možnost že bych musela otci alimenty za dobu kdy jsem do školy UŽ nechodila ale nepracovala jsem, vracet:-(
Odpovědi na toto téma se velice liší.....Někde je psáno že musí být zletilé dítě zaměstnané --atd.....Děkuji moc za odpověď

Jestliže nestudujete, není důvod, aby vám otec dále platil výživné, jste schopna se sama živit. To, že nemáte zaměstnání, resp., že ho nemůžete najít, je věc jiná, to s výživným nijak nesouvisí (když přijde o zaměstnání 40tiletý člověk, tak také nejde za svými rodiči, aby ho živili). Jestliže jste otci nenahlásila, že jste ukončila školu a dále od něj brala peníze, je možné to považovat za bezdůvodné obohacení a může to po vás chtít zpět.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Jakubk v pon 02. dub 2012 19:16:33

Dobrý den
je mi 22 let a jsem studentem Vysoké školy, otec již dlouhodobě zanedbává svou vyživovací povinnost na mou osobu, svým konáním mu vznikl dluh přes 50 tis. kč. Na okresní soud jsem již 15.2 podal žádost o zjištění podle § 260 o.s.ř. Na kterou jsem dosud neobdržel žádnou odpověď, chi se zeptat mám-li dále vytrvat jak dlouho, nebo jak takový problém dále komplexně řešit?
Jakubk
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 02. dub 2012 19:05:06

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pon 02. dub 2012 20:13:02

Jakubk píše:Dobrý den
je mi 22 let a jsem studentem Vysoké školy, otec již dlouhodobě zanedbává svou vyživovací povinnost na mou osobu, svým konáním mu vznikl dluh přes 50 tis. kč. Na okresní soud jsem již 15.2 podal žádost o zjištění podle § 260 o.s.ř. Na kterou jsem dosud neobdržel žádnou odpověď, chi se zeptat mám-li dále vytrvat jak dlouho, nebo jak takový problém dále komplexně řešit?

Pokud se nedomluvíte, tak jediným řešením je exekuce, k níž jste již učinil počáteční kroky. Můžete také podat trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Jakubk v úte 03. dub 2012 20:05:43

Dobře, a jak je to se soudní odpovědí? Už to budou skoro dva měsíce (48 dní) co jsem podával žádost u okresního soudu.
Jakubk
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 02. dub 2012 19:05:06

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

Bloud TopList
cron