výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Výživné pro zletilé dítě

Příspěvekod mako v ned 11. kvě 2008 18:39:27

Dobrý den, od bratra odešla před třemi lety manželka, která je nyní vdaná. Bratr je rozvedený a platí výživné na dvě dcery. Nezletilá žije s matkou a druhá nyní zletilá žije s prarodiči. Bratr stále posílá výživné bývalé manželce na obě dcery. Můj 1. dotaz může platit výživné přímo zletilé dceři místo manželce nebo o tom musí rozhodnout soud? Můj 2. dotaz zletilá dcera začala studovat DÁLKOVĚ vysokou školu a zároveň pracuje musí jí bratr stále platit výživné? Třetí dotaz může být ukončení placení výživného na jednu dceru důvodem ke zvýšení výživného na druhou dceru pokud o to bývalá manželka požádá? Děkuji
mako
 


Re: Výživné pro zletilé dítě

Příspěvekod copi v ned 11. kvě 2008 18:40:54

mako píše:Dobrý den, od bratra odešla před třemi lety manželka, která je nyní vdaná. Bratr je rozvedený a platí výživné na dvě dcery. Nezletilá žije s matkou a druhá nyní zletilá žije s prarodiči. Bratr stále posílá výživné bývalé manželce na obě dcery. Můj 1. dotaz může platit výživné přímo zletilé dceři místo manželce nebo o tom musí rozhodnout soud? Můj 2. dotaz zletilá dcera začala studovat DÁLKOVĚ vysokou školu a zároveň pracuje musí jí bratr stále platit výživné? Třetí dotaz může být ukončení placení výživného na jednu dceru důvodem ke zvýšení výživného na druhou dceru pokud o to bývalá manželka požádá? Děkuji



Jestliže se dítě, pro něž je placeno výživné, stane zletilým, mělo by výživné být poukazováno přímo k rukám dítěte a nikoliv již k rukám druhého rodiče. Druhý rodič totiž okamžikem zletilosti dítěte přestává být jeho zákonným zástupcem a není tedy již důvod, aby peníze byly předávány do jeho rukou. Soud o této záležitosti rozhodovat nemusí. Ve většině případů samozřejmě je výživné placeno i nadále do rukou rodiče, je to ale jen otázka dohody mezi rodiči a zletilým dítětem.

V případě dálkového studia není již důvod platit nadále výživné. Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá, pokud děti nejsou schopny se samy živit. V popsaném případě ale zřejmě dcera je schopna se sama živit a vyživovací povinnost tedy zanikla. Pouze v případě, že by kvůli studiu nemohla mít takové zaměstnání, které by jí přinášelo dostatečné výdělky, mohla by vyživovací povinnost trvat i nadále, výživné by však bylo nižší.

Pokud se povinnému rodiči sníží počet vyživovacích povinností, znamená to, že má k dispozici více finančních prostředků, to znamená, že by to mohlo být důvodem ke zvýšení výživného u dítěte, u něhož vyživovací povinnost trvá. Neznamená to však, že by povinný rodič musel na výživném zaplatit celou částku, kterou snížením počtu vyživovacích povinností ušetří, výživné by mělo být zvýšeno přiměřeně možnostem rodiče a potřebám dítěte.
copi
 

Výživné pro zletilé dítě na VŠ

Příspěvekod Návštěvník v úte 13. kvě 2008 16:35:06

Dobrý den mám dotaz, moje dcera se chystá na studium na vysoké škole v Praze čily mimo domov ( bydlíme v Ostravě ) a já bych chtěla vědět jestli můžu zažídat o zvýšení výživného z 1700 Kč měsíčně na 2500Kč čily na placeni kolejí. Uzná mi to soud nebo mi výživně ještě sníží z důvodu, že je dcera už plnoletá?Děkuji za odpověď

Návštěvník
 

Re: Výživné pro zletilé dítě na VŠ

Příspěvekod Poradce v úte 13. kvě 2008 16:40:49

Návštěvník píše:Dobrý den mám dotaz, moje dcera se chystá na studium na vysoké škole v Praze čily mimo domov ( bydlíme v Ostravě ) a já bych chtěla vědět jestli můžu zažídat o zvýšení výživného z 1700 Kč měsíčně na 2500Kč čily na placeni kolejí. Uzná mi to soud nebo mi výživně ještě sníží z důvodu, že je dcera už plnoletá?Děkuji za odpověď

Pokud se otcem vaší dcery nedohodnete na doborovolném zvýšení výživného, určitě můžete požádat o zvýšení výživného soud (resp. pokud je dcera již zletilá, musí si návrh podat sama) Začátek studia na vysoké škole je určitě důvodem k navýšení výživného, protože to s sebou přináší hodně vysoké výdaje. To, že je dítě zletilé, nemá na vyživovací povinnost žádný vliv, důležité je, že ještě není schopno se samo živit, protože se teprve připravuje studiem na budoucí povolání. Rozhodně to tedy není důvod ke snížení výživného. K těmto otázkám jsme toho již dost napsali tady
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné pro zletilé dítě

Příspěvekod roman v pát 27. čer 2008 10:09:55

Dobrý den,dcera v 17 letech ukončila studium .rok pracovala a teď v 18 letech chce opět studovat.Mám opět vyživovací povinnost k mé dceři?Děkuji

roman
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 27. čer 2008 10:02:20

Re: Výživné pro zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pát 27. čer 2008 11:12:52

roman píše:Dobrý den,dcera v 17 letech ukončila studium .rok pracovala a teď v 18 letech chce opět studovat.Mám opět vyživovací povinnost k mé dceři?Děkuji

Předpokládám, vzhledem k věku, že dcera předchozí školu nedostudovala. Pokud nyní přišla k rozumu a pochopila, že nějaké vzdělání potřebuje a má vážný úmysl školu dokončit a připravit se tak na budoucí povolání, pak je požadavek na výživné oprávněný, protože není ještě sama schopna se živit. Pokud by se zjistilo, že dcera se na školu přihlásil a jen formálně, mohl byste zažádat o zrušení vyživovací povinnosti. O podobných případech jsme již psali tady
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné pro zletilé dítě

Příspěvekod roman v pát 27. čer 2008 19:57:58

Děkuji za odpověď... zapoměl jsem dodat, že dcera byla z předchozí školy vyloučena pro velmi špatný prospěch a neomluvené hodiny. Po dobu necelého jednoho roku se živila sama a bydlela mimo domov (u svého přítele ). Nyní, po nátlaku její matky (mé bývalé manželky) nastupuje na učiliště. Tudíž nepokračuje v původním studiu. Znamená to, že i kdyby pracovala x let a poté se rozhodla pro studium na jakékoliv škole, jsem pořád povinen znovu začít platit výživné?
.
roman
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 27. čer 2008 10:02:20

Re: Výživné pro zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pát 27. čer 2008 20:16:08

roman píše:Děkuji za odpověď... zapoměl jsem dodat, že dcera byla z předchozí školy vyloučena pro velmi špatný prospěch a neomluvené hodiny. Po dobu necelého jednoho roku se živila sama a bydlela mimo domov (u svého přítele ). Nyní, po nátlaku její matky (mé bývalé manželky) nastupuje na učiliště. Tudíž nepokračuje v původním studiu. Znamená to, že i kdyby pracovala x let a poté se rozhodla pro studium na jakékoliv škole, jsem pořád povinen znovu začít platit výživné?

To je třeba posuzovat podle konkrétního případu. Samozřejmě, že po pěti letech od ukončení studia už by situace asi byla jiná, ale v tomhle věku a pouze rok po skončení studia je ještě předpoklad, že dcera studovat bude a že to bude k jejím prospěchu pro celý její další život, takže vyživovací povinnost rodičů stále ještě trvá.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Martina Budínová v čtv 17. črc 2008 8:32:59

Dobrý den,
prosím Vás o radu. Máme 19 letou dceru. Půl roku žije u přítele a do teď jsme ji platili dohodnuté výživné, protože studovala. Platili jsme ji soukromou školu. Z důvodu velké absence ji nepřipustili ke zkouškám. Od září má možnost poslední rok opakovat, ale nejsme si jisti, že tu školu dokončí. Nechodila ani na praxi, kde si mohla peníze vydělat. Prostě si užívala za peníze, které jsme ji dávali. Prosím tedy o radu. Musíme ji platit výživné teď přes prázdniny, když nevíme, jestli v září do školy opět nastoupí ? (moc s námi nekomunikuje)Kdyby v září nastoupila do školy, musíme platit výživné přesto, že je plnoletá a z vlastního zapříčinění školu nedokončila ? Jestliže v září do školy nenastoupí, kdy naše povinnost platit výživné končí ?
Předem děkuji za rady. Martina
Martina Budínová
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pon 28. črc 2008 10:40:44

Martina Budínová píše:Dobrý den,
prosím Vás o radu. Máme 19 letou dceru. Půl roku žije u přítele a do teď jsme ji platili dohodnuté výživné, protože studovala. Platili jsme ji soukromou školu. Z důvodu velké absence ji nepřipustili ke zkouškám. Od září má možnost poslední rok opakovat, ale nejsme si jisti, že tu školu dokončí. Nechodila ani na praxi, kde si mohla peníze vydělat. Prostě si užívala za peníze, které jsme ji dávali. Prosím tedy o radu. Musíme ji platit výživné teď přes prázdniny, když nevíme, jestli v září do školy opět nastoupí ? (moc s námi nekomunikuje)Kdyby v září nastoupila do školy, musíme platit výživné přesto, že je plnoletá a z vlastního zapříčinění školu nedokončila ? Jestliže v září do školy nenastoupí, kdy naše povinnost platit výživné končí ?
Předem děkuji za rady. Martina

Výživné musíte platit i přes prázdniny, ale pokud dcera nejeví zájem si nějak přivydělat i sama, omezil bych to výžtivné na nejnutnější minimum. Pokud dcera do školy nastoupí a bude řádně studovat, musíte výživné platit i nadále, pokud studovat přestane, prostě přestaňte platit. Můžete i výživné omezit, pokud bude mít ve škole absence a neupokojivé výsledky. Pokud s tím nebude souhlasit, může podat u soudu návrh na určení výživného a bude jen na ní, aby tam prokázala, že výživné skutečně potřebuje. Pokud soud zjistí, že ve skutečnosti nestuduje a že studium je jen formální. výživné jí nepřizná
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

Bloud TopList
cron