výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

výživnné

Příspěvekod KarelB v pon 01. říj 2012 18:03:43

Dobrý den,

co mám dělat pokud jsem zletilou dceru 20 let kontaktoval ohledně doložení potvrzení o docházce do školy a dcera nereaguje ? Dle soudu mám kontaktovat pouze ji. S dcerou se od 4 let nestýkám matka si to tak přála jelikož má jinou rodinu. Nicméně bych rád věděl zda dcera studuje či již pracuje jelikož výživnné stále pravidelně hradím v předepsané výši.
KarelB
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 01. říj 2012 16:53:11


Re: výživnné

Příspěvekod Poradce v pon 01. říj 2012 18:36:34

KarelB píše:Dobrý den,

co mám dělat pokud jsem zletilou dceru 20 let kontaktoval ohledně doložení potvrzení o docházce do školy a dcera nereaguje ? Dle soudu mám kontaktovat pouze ji. S dcerou se od 4 let nestýkám matka si to tak přála jelikož má jinou rodinu. Nicméně bych rád věděl zda dcera studuje či již pracuje jelikož výživnné stále pravidelně hradím v předepsané výši.

Výživné je nárok jako každý jiný. Pokud něco nárokuji, musím prokázat existenci toho nároku. Vyživovací povinnost trvá, dokud nejsem sám schopen se živit, klasicky tedy do ukončení studií. Musím tedy prokázat, že stále studuji. Jestliže toto neprokáži, tak ten, kdo výživné platí, platit nemusí, protože jsem mu neprokázal podmínky nároku.
K vaší otázce: Pokud výživné přestanete platit, tak se dcera nebo její matka určitě ozve a potvrzení doloží. Doporučuji nekomunikovat pouze s dcerou, ale obrátit se i na matku a vysvětlit jí, o co vám jde. Rozumná domluva je vždy lepší, než nějaké tahanice. Pokud se ale skutečně rozhodnete k pozastavení plateb výživného, doporučuji dávat si peníze stranou, abyste po prokázání mohl výživné doplatit za celé období. Doporučuji také poslat žádost o předložení dokladu o studiu doporučeně pro případ, že by dcera nebo její matka nebyla ochotna věc s vámi řešit a hrotily by to třeba trestním oznámením pro zanedbání povinné výživy. Budete ak mít doklad o tom, co vás k pozastavení plateb výživného vedlo.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Odchod a výživné

Příspěvekod MartinaTys v čtv 06. pro 2012 15:25:16

Dobrý den, jmenuji se Martina, je mi 17 let a žiji ve společné domácnosti pouze se svojí matkou. S otcem se rozvedla před několika lety. Ten sám platí výživné a vůbec s námi nekomunikuje. S matkou mám doma neskutečné problémy, jelikož ve větší míře holduje alkoholu a já musím zastávat všechny práce. Tím pádem mi zbývá méně času na učení a na soukromý život. Takže by mě zajímalo, jestli mohu bez jakýchkoli problémů odejít z domu při dovršení 18 let a v případě, že bych odešla, tak jestli mohu podat žalobu o výživné zletilého dítěte proti oběma rodičům a jaké právní normy řeší můj odchod a ono výživné. Děkuji
MartinaTys
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 06. pro 2012 15:20:59

Re: Odchod a výživné

Příspěvekod Poradce v čtv 06. pro 2012 15:37:48

MartinaTys píše:Dobrý den, jmenuji se Martina, je mi 17 let a žiji ve společné domácnosti pouze se svojí matkou. S otcem se rozvedla před několika lety. Ten sám platí výživné a vůbec s námi nekomunikuje. S matkou mám doma neskutečné problémy, jelikož ve větší míře holduje alkoholu a já musím zastávat všechny práce. Tím pádem mi zbývá méně času na učení a na soukromý život. Takže by mě zajímalo, jestli mohu bez jakýchkoli problémů odejít z domu při dovršení 18 let a v případě, že bych odešla, tak jestli mohu podat žalobu o výživné zletilého dítěte proti oběma rodičům a jaké právní normy řeší můj odchod a ono výživné. Děkuji

Odejít můžete, můžete požadovat i výživné, a to po obou rodičích. O podobné situaci jsme tu již několikrát psali, projděte si celé fórum v části týkající se výživného zejména toto téma, týkající se výživného pro zletilé potomky.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživnné

Příspěvekod Jaroslav v stř 19. pro 2012 10:26:51

Admin píše:
KarelB píše:Dobrý den,

co mám dělat pokud jsem zletilou dceru 20 let kontaktoval ohledně doložení potvrzení o docházce do školy a dcera nereaguje ? Dle soudu mám kontaktovat pouze ji. S dcerou se od 4 let nestýkám matka si to tak přála jelikož má jinou rodinu. Nicméně bych rád věděl zda dcera studuje či již pracuje jelikož výživnné stále pravidelně hradím v předepsané výši.

Výživné je nárok jako každý jiný. Pokud něco nárokuji, musím prokázat existenci toho nároku. Vyživovací povinnost trvá, dokud nejsem sám schopen se živit, klasicky tedy do ukončení studií. Musím tedy prokázat, že stále studuji. Jestliže toto neprokáži, tak ten, kdo výživné platí, platit nemusí, protože jsem mu neprokázal podmínky nároku.
K vaší otázce: Pokud výživné přestanete platit, tak se dcera nebo její matka určitě ozve a potvrzení doloží. Doporučuji nekomunikovat pouze s dcerou, ale obrátit se i na matku a vysvětlit jí, o co vám jde. Rozumná domluva je vždy lepší, než nějaké tahanice. Pokud se ale skutečně rozhodnete k pozastavení plateb výživného, doporučuji dávat si peníze stranou, abyste po prokázání mohl výživné doplatit za celé období. Doporučuji také poslat žádost o předložení dokladu o studiu doporučeně pro případ, že by dcera nebo její matka nebyla ochotna věc s vámi řešit a hrotily by to třeba trestním oznámením pro zanedbání povinné výživy. Budete ak mít doklad o tom, co vás k pozastavení plateb výživného vedlo.

Mám podobný problém, tak jen krátce. Toto potvrzení je zletilý povinen při studiu VŠ dávat jak často? Po každém semestru, tj.1x ročně nebo až po pěti letech?
Děkuji.
Jaroslav
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 19. pro 2012 10:11:01

Re: výživnné

Příspěvekod Poradce v stř 19. pro 2012 11:36:26

Jaroslav píše:Mám podobný problém, tak jen krátce. Toto potvrzení je zletilý povinen při studiu VŠ dávat jak často? Po každém semestru, tj.1x ročně nebo až po pěti letech?
Děkuji.

Na to žádný předpis neexistuje. Za normálních okolností se rodič s dítětem normálně domluví. Pokud se nedomluví, tak rodič může chtít potvrzení třeba každý semestr nebo prostě tehdy, pokud se mu začne jevit, že něco není v pořádku.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Jaroslav v stř 19. pro 2012 11:48:25

Děkuji a přeji krásný den a hezké svátky.
Jaroslav
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 19. pro 2012 10:11:01

výživné na syna

Příspěvekod illi2 v pát 01. bře 2013 16:11:43

Dobrý den, prosím o radu. Mám 20-ti letého syna z prvního manželství a v únoru mi oznámil, že již přestal studovat na VŠ prezenčně, že na to neměl čas, kvůli sportovním aktivitám. Že ho tento obor nebavil. Podal si další přihlášku na jinou VŠ na příští rok, též prezenční studium, ale nyní již tu původní VŠ nenavštěvuje. Je profesionální fotbalista a vydělává si fotbalem. Má podepsanou smlouvu s FC již druhý rok. Je mojí povinností platit výživné za březen 2013 atd? I pokud se dostane další rok na VŠ, když vydělává cca 15000 měsíčně? Moc děkuji za radu
illi2
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 01. bře 2013 16:02:07

Re: výživné na syna

Příspěvekod Poradce v sob 02. bře 2013 18:50:25

illi2 píše:Dobrý den, prosím o radu. Mám 20-ti letého syna z prvního manželství a v únoru mi oznámil, že již přestal studovat na VŠ prezenčně, že na to neměl čas, kvůli sportovním aktivitám. Že ho tento obor nebavil. Podal si další přihlášku na jinou VŠ na příští rok, též prezenční studium, ale nyní již tu původní VŠ nenavštěvuje. Je profesionální fotbalista a vydělává si fotbalem. Má podepsanou smlouvu s FC již druhý rok. Je mojí povinností platit výživné za březen 2013 atd? I pokud se dostane další rok na VŠ, když vydělává cca 15000 měsíčně? Moc děkuji za radu

Jestliže si vydělává, není vůbec důvod platit výživné. Výživné je rodič povinen platit, dokud dítě není schopno se samo živit. jestliže si vydělá 15.000,- Kč měsíčně, tak je schopno se samo živit. Přečtěte si předchozí příspěvky v tomto tématu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod illi2 v ned 03. bře 2013 14:43:38

Takže i když by opět nastoupil na školu na prezenční studium, nemusím ze zákona platit výživné pokud je schopen se sám uživit? Bylo mi totiž řečeno, že pokud studuje prezenčně a je mu méně než 26 let, musím platit a je jedno jestli vydělává...
illi2
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 01. bře 2013 16:02:07

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Bloud TopList
cron