výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v čtv 16. říj 2008 17:43:26

Renata píše: Mám nárok v takovém případě na přiměřené výživné? A pokud ano jak mám tuto situaci řešit i v případě otce, který je trvale hlášen na úřadě a skrývá se někde mimo republiku. Děkuji za odpověď.

Řekl bych, že ve vašem případě už nemůžete po rodičích spravedlivě žádat, aby vás živili. Začínat ve 23 letech studova střední školu rozhodně není běžné, navíc odpovědnost za vaše těhotenství nesete vy a váš přítel a nelze to přenášet na vaše rodiče. Jste dospělá a svou situaci si musíte řešit sama.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod lupa v pát 17. říj 2008 10:22:23

Dobrý den, dcera studuje VOŠ a po maturitě se odstěhovala a bydlí se svým přítelem v jeho bytě. Do té doby byla ubytovaná na internátu. Její přítel je starší a vydělává měsíčně dost velkou částku. Dceři platí výživné její otec s kterým jsem rozvedená, já a ještě si měsíčně vydělává na brigádě 5 000.- až 6 000.- Kč. Nespoří si žádné peníze, čož je problém, který mě zajímá. Jak jsem se nedávno dověděla, přítel financuje bydlení a dcera jídlo. Už se mi taky stalo, že mi dcera nemohla napsat sms, protože neměla kredit a čekala až ji příjdou penníze. Chtěla bych ,aby měla do budoucna nějaké peníze naspořené a taky se mi moc nelíbí, že v podstatě živí výdělečného člověka, stará se o domácnost, vaří, pere a dělá vše co k tomu patří. Chtěla bych ji peníze které dostává ode mně spořit, na částce kterou ji posílám jsme se společně dohodli. Jakým způsobem se toto dá řešit. Nelíbí se mi , že on si peníze spoří a dcera všechny svoje peníze utratí za jídlo pro oba. Stačí ji jen oznámít, že ji prostě založím vkladní knížku a budu ji šetřit dokud nedostuduje? Nesouhlasila jsem s tím, že se k němu nastěhuje a dál jsem ji chtěla platit internát, kde by měla víc času na studium a nemusela by si vydělávat, ale postavila si hlavu a přítel ji přesvědčil, že to tak chce. Prosím o radu, jestli mohu tímto způsobem postupovat. Děkuji.

lupa
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte 20. kvě 2008 18:56:06

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v sob 18. říj 2008 8:22:22

lupa píše: Nelíbí se mi , že on si peníze spoří a dcera všechny svoje peníze utratí za jídlo pro oba. Stačí ji jen oznámít, že ji prostě založím vkladní knížku a budu ji šetřit dokud nedostuduje? Nesouhlasila jsem s tím, že se k němu nastěhuje a dál jsem ji chtěla platit internát, kde by měla víc času na studium a nemusela by si vydělávat, ale postavila si hlavu a přítel ji přesvědčil, že to tak chce. Prosím o radu, jestli mohu tímto způsobem postupovat. Děkuji.



Tohle je těžká otázka, podle toho, co popisujete, tak dcera vlastně ani vaše peníze nepotřebuje. Takouvouhle situaci je nejlépe vyřešit dohodou (která ale pravděpodobně asi nebude možná), váš návrh na spoření je rozumný. Dcera v podstatě už žije samostatným životem a jestliže vámi poskytované peníze neslouží na výživu (tedy na zajištění nezbytných potřeb - jídlo, oblečení, bydlení, přiměřená míra zábavy), pak není důvod, abyste dál platila. Můžete to zkusit s tou vkladní knížkou, ale nezaručím vám, že soud to bude považovat za stoprocentně správné. Můžete to udělat i tak, že část peněz dáte dceři a část jí budete spořit. Pokud by vás žalovala o zaplacení a vy byste to prohrála, v podstatě byste ty peníze měla přichystané na té knížce.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

vyzivne

Příspěvekod taxidrivert v úte 21. říj 2008 17:59:01

pisu Vam jiz podruhe, chci se zeptat na jednu vec: mam dve dcery, na ktere jsem platil vyzivne. Kdyz starsi dcera dostudovala pred 4 roky, ponechal jsem vyzivne ve stejne vysi a platim je mladsi dceri, ktera studuje univerzitu a je ji 22 let. Vyzivne posilam po dohode s jeji matkou na ucet matky, nebot dcera nema vlastni ucet. Dcera udajne dokoncila bakalarske studium a hodla pokracovat na dalsi dva roky ve studiu magisterskem. Problem je v tom, ze ja jsem nikdy nevidel zadne potvrzeni o studiu, ani potvrzeni o tom, ze ji na magisterske studium prijali, nebot mladsi dcera se mnou nekomunikuje, pred pul rokem se mnou prestala komunikovat i ta starsi. Ja vlastne nevim, komu prispivam, protoze odesilam penize na ucet matky, se kterou jsem 19 let rozvedeny, tzn. cizimu cloveku a nejsem schopen od dcery vymoci jakekoli potvrzeni, nehlede k tomu, ze penize posilam na ucet matky, ale nikdy jsem nedostal zpravu o tom, ze penize byly doruceny. Mam pocit, ze vyhazuji penize oknem, kdyz jim trem (matka a dve dcery) nestojim ani za zpravu o doruceni penez. Je mou povinnosti opravdu za techto podminek posilat vyzivne, kdyz nevim komu? Nemam na dceru ani telefon ani e-mail, proste zadny kontakt.
taxidrivert
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 04. říj 2008 13:19:44

Re: vyzivne

Příspěvekod Poradce v úte 21. říj 2008 20:13:13

taxidrivert píše:pisu Vam jiz podruhe, chci se zeptat na jednu vec: mam dve dcery, na ktere jsem platil vyzivne. Kdyz starsi dcera dostudovala pred 4 roky, ponechal jsem vyzivne ve stejne vysi a platim je mladsi dceri, ktera studuje univerzitu a je ji 22 let. Vyzivne posilam po dohode s jeji matkou na ucet matky, nebot dcera nema vlastni ucet. Dcera udajne dokoncila bakalarske studium a hodla pokracovat na dalsi dva roky ve studiu magisterskem. Problem je v tom, ze ja jsem nikdy nevidel zadne potvrzeni o studiu, ani potvrzeni o tom, ze ji na magisterske studium prijali, nebot mladsi dcera se mnou nekomunikuje, pred pul rokem se mnou prestala komunikovat i ta starsi. Ja vlastne nevim, komu prispivam, protoze odesilam penize na ucet matky, se kterou jsem 19 let rozvedeny, tzn. cizimu cloveku a nejsem schopen od dcery vymoci jakekoli potvrzeni, nehlede k tomu, ze penize posilam na ucet matky, ale nikdy jsem nedostal zpravu o tom, ze penize byly doruceny. Mam pocit, ze vyhazuji penize oknem, kdyz jim trem (matka a dve dcery) nestojim ani za zpravu o doruceni penez. Je mou povinnosti opravdu za techto podminek posilat vyzivne, kdyz nevim komu? Nemam na dceru ani telefon ani e-mail, proste zadny kontakt.

Už jsme to tu psali vícekrát, stačí prohledat fórum. Výživné je nárok jako každý jiný a musí být prokázán. Pokud vám dcera neprokáže, že její nárok na výživné stále trvá a vy doložíte, že jste o to žádal, nemusíte výživné dál platit. Počítejte ale s tím, že pokud dodatečně bude nárok prokázán (třeba potvrzením o studiu, budete muset výživné dohradit i zpětně, pokud ho mezitím přestanete platit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: vyzivne

Příspěvekod Poradce v úte 21. říj 2008 20:13:35

taxidrivert píše:pisu Vam jiz podruhe, chci se zeptat na jednu vec: mam dve dcery, na ktere jsem platil vyzivne. Kdyz starsi dcera dostudovala pred 4 roky, ponechal jsem vyzivne ve stejne vysi a platim je mladsi dceri, ktera studuje univerzitu a je ji 22 let. Vyzivne posilam po dohode s jeji matkou na ucet matky, nebot dcera nema vlastni ucet. Dcera udajne dokoncila bakalarske studium a hodla pokracovat na dalsi dva roky ve studiu magisterskem. Problem je v tom, ze ja jsem nikdy nevidel zadne potvrzeni o studiu, ani potvrzeni o tom, ze ji na magisterske studium prijali, nebot mladsi dcera se mnou nekomunikuje, pred pul rokem se mnou prestala komunikovat i ta starsi. Ja vlastne nevim, komu prispivam, protoze odesilam penize na ucet matky, se kterou jsem 19 let rozvedeny, tzn. cizimu cloveku a nejsem schopen od dcery vymoci jakekoli potvrzeni, nehlede k tomu, ze penize posilam na ucet matky, ale nikdy jsem nedostal zpravu o tom, ze penize byly doruceny. Mam pocit, ze vyhazuji penize oknem, kdyz jim trem (matka a dve dcery) nestojim ani za zpravu o doruceni penez. Je mou povinnosti opravdu za techto podminek posilat vyzivne, kdyz nevim komu? Nemam na dceru ani telefon ani e-mail, proste zadny kontakt.

.
Už jsme to tu psali vícekrát, stačí prohledat fórum. Výživné je nárok jako každý jiný a musí být prokázán. Pokud vám dcera neprokáže, že její nárok na výživné stále trvá a vy doložíte, že jste o to žádal, nemusíte výživné dál platit. Počítejte ale s tím, že pokud dodatečně bude nárok prokázán (třeba potvrzením o studiu), budete muset výživné dohradit i zpětně, pokud ho mezitím přestanete platit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Táńa v stř 29. říj 2008 15:44:26

Dobrý den, prosím o radu. Ukončila jsem SOU a od září pokračuji na 2letém nástavbovém studiu. Otec mi přestal v červnu platit alimenty s tím, že už jsem vyučená a už od něj nic nedostanu. Podala jsem návrh na exekuci. Dosud mi od soudu nic nepřišlo. Nyní denní studium přeruším a budu pokračovat dálkově, protože potřebuji peníze. Musí mi otec doplati výživné za dobu od července do října a co mám dělat s návrhem na exekuci. Děkuji za odpověď
Táńa
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v stř 29. říj 2008 18:33:18

Táńa píše:Dobrý den, prosím o radu. Ukončila jsem SOU a od září pokračuji na 2letém nástavbovém studiu. Otec mi přestal v červnu platit alimenty s tím, že už jsem vyučená a už od něj nic nedostanu. Podala jsem návrh na exekuci. Dosud mi od soudu nic nepřišlo. Nyní denní studium přeruším a budu pokračovat dálkově, protože potřebuji peníze. Musí mi otec doplati výživné za dobu od července do října a co mám dělat s návrhem na exekuci. Děkuji za odpověď

.
Zjistěte si u soudu, co se s vaším návrhem děje, pokud už je to delší dobu, můžete si stěžovat na průtahy. Nejsem si ale jistý, jestli to pomůže, soudy jsou exekucemi zavaleny a nestíhají. Můžete ještě zkusit podat trestní oznámení, třeba váš otec změní názor.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Markéta v sob 01. lis 2008 12:28:16

Dobrý den,
studuji patým rokem VŠ. Zbývají mi jestě asi dva roky školy. Otec mi má platit alimenty 1200Kč ale domluvili jsme se na 3000Kč. Matka mi po celou dobu studia neplatí nic. Dříve jsem ji nechtěla obtěžovat a tak jsem si našla práci na částečný úvazek, kde mám 5000-6000Kč. Kvůli práci se ale nemůžu dostatečně věnovat škole, navíc se teď ke mně matka chová hrozně a uvažuju o tom zda se s ní soudit o výživné. Měla bych s těmito příjmy nárok na výživné?
Předem děkuji za odpověď
Markéta
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v sob 01. lis 2008 17:10:19

Markéta píše:Dobrý den,
studuji patým rokem VŠ. Zbývají mi jestě asi dva roky školy. Otec mi má platit alimenty 1200Kč ale domluvili jsme se na 3000Kč. Matka mi po celou dobu studia neplatí nic. Dříve jsem ji nechtěla obtěžovat a tak jsem si našla práci na částečný úvazek, kde mám 5000-6000Kč. Kvůli práci se ale nemůžu dostatečně věnovat škole, navíc se teď ke mně matka chová hrozně a uvažuju o tom zda se s ní soudit o výživné. Měla bych s těmito příjmy nárok na výživné?
Předem děkuji za odpověď

Těžko říci, ale domnívám se, že ano, těch okolností rozhodných pro stanovení výživného je mnoho. Můžete to zkusit, za to nic nedáte (nebudu-li počítat zhoršení vztahů v rodině).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Bloud TopList
cron