výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Hubert v ned 09. lis 2008 19:42:55

Dobrý den,
mám zletilého syna, který je v péči manželky, na podzim začal docházet do speciální školy, od nabytí plnoletosti mu byl přiznán invalidní důchod. Chtěl jsem se jen zeptat zda mám dále platit výživné i když syn pobírá invalidní důchod ale dochází do speciální školy nebo dnem přiznání důchodu zaniká povinnost platit výživné.
Předem děkuji za odpověď
Hubert
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 09. lis 2008 19:26:09


Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v ned 09. lis 2008 20:18:04

Hubert píše:Dobrý den,
mám zletilého syna, který je v péči manželky, na podzim začal docházet do speciální školy, od nabytí plnoletosti mu byl přiznán invalidní důchod. Chtěl jsem se jen zeptat zda mám dále platit výživné i když syn pobírá invalidní důchod ale dochází do speciální školy nebo dnem přiznání důchodu zaniká povinnost platit výživné.
Předem děkuji za odpověď

Už jsme to tu někde probírali, takže jen stručně. Pokud invalidní důchod stačí vašemu synovi na živobytí, výživné už platit nemusíte, protože syn je schopen se sám živit. Pokud důchod nestačí, bude vaše vyživovací povinnost trvat do té doby, než bude syn samostatně schopen se živit. Je tedy možné, že vaše vyživovací povinnost bude trvat doživotně, resp. do té doby, dokud i vy sám budete schopen ho živit, resp. mu na živobytí přispívat.

Upraveno 8/2013:
Ústavní soud se podobnou otázkou zabýval v srpnu 2013 a dospěl ke stejnému závěru. V případě postižených lidí, kteří nejsou schopni se sami živit, trvá vyživovací povinnost rodičů i v dospělosti bez ohledu na věk. Viz např. tento článek
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod marian51 v pon 17. lis 2008 16:39:26

Dobrý den,
mám zletilého syna, který má trvalé bydliště u bývalé manželky vzdálené 40 km. Nyní od září si pronajal byt ve městě, kde bydlím, aby nemusel denně dojíždět ze střední školy, na kterou v září nastoupil po přerušeném studiu na soukromé škole v Praze. (pozn. ani ho nenapadlo požádat mne, zda by nemohl bydlet přes týden u mne.)Za pronájem platí skoro 8.000,- Kč což je více než můj důchod 7.568,- Kč.
Jeho studijní morálka je již od zahájení střední školy divná. Začal chodit na gymnázium v mém bydlišti, (to bydlel u mne).
Před vánocemi prvního ročníku, sám požádal o přestup na jiné gymnázium do města blíže k bývalé manželce, s odůvodněním, že je zbytečně náročné a že se nebude učit zbytečnosti. Přestup mu byl povolen a nastoupil. V únoru však zjistil, že ho to nebaví a přestal chodit do školy úplně. Byl ještě nezletilý a já mu platil výživné ve výši 2.500,- celou dobu i když byl vedený na pracovním úřadě. Za půl roku se umoudřil a našel si soukromou školu výpočetní techniky v Praze. Na kterou byl přijat a začal tam chodit. Vydržel 1 rok a něco (mezitím dosáhl zletilosti). Na školu v Praze se vykašlal v květnu letošního roku. Nastoupil do práce v místě bydliště. Já mu přestal platit výživné.
Za půl roku zase zjistil, že by mohl nastoupit do školy a tudíž se přihlásil na školu se zaměřením na výpočetní techniku v místě mého bydliště, jak píšu na začátku. Začal jsem mu platit zase výživné , ale protože jsem si musel vzít hypotéku na vyplacení bývalé manželce 250.000,- a splátky jsou přes 2.600, měsíčně jen ve výši 1000,- Kč. Tuto skutečnost jsem mu sdělil. Syn mi však vyhrožuje, že pokud mu nebudu vyplácet celou bývalou částku tak na mne pošle exekuci. Poraďte prosím, zda se můžu nějak bránit.

marian51
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pon 17. lis 2008 17:21:32

marian51 píše:Dobrý den,
mám zletilého syna, který má trvalé bydliště u bývalé manželky vzdálené 40 km. Nyní od září si pronajal byt ve městě, kde bydlím, aby nemusel denně dojíždět ze střední školy, na kterou v září nastoupil po přerušeném studiu na soukromé škole v Praze. (pozn. ani ho nenapadlo požádat mne, zda by nemohl bydlet přes týden u mne.)Za pronájem platí skoro 8.000,- Kč což je více než můj důchod 7.568,- Kč.
Jeho studijní morálka je již od zahájení střední školy divná. Začal chodit na gymnázium v mém bydlišti, (to bydlel u mne).
Před vánocemi prvního ročníku, sám požádal o přestup na jiné gymnázium do města blíže k bývalé manželce, s odůvodněním, že je zbytečně náročné a že se nebude učit zbytečnosti. Přestup mu byl povolen a nastoupil. V únoru však zjistil, že ho to nebaví a přestal chodit do školy úplně. Byl ještě nezletilý a já mu platil výživné ve výši 2.500,- celou dobu i když byl vedený na pracovním úřadě. Za půl roku se umoudřil a našel si soukromou školu výpočetní techniky v Praze. Na kterou byl přijat a začal tam chodit. Vydržel 1 rok a něco (mezitím dosáhl zletilosti). Na školu v Praze se vykašlal v květnu letošního roku. Nastoupil do práce v místě bydliště. Já mu přestal platit výživné.
Za půl roku zase zjistil, že by mohl nastoupit do školy a tudíž se přihlásil na školu se zaměřením na výpočetní techniku v místě mého bydliště, jak píšu na začátku. Začal jsem mu platit zase výživné , ale protože jsem si musel vzít hypotéku na vyplacení bývalé manželce 250.000,- a splátky jsou přes 2.600, měsíčně jen ve výši 1000,- Kč. Tuto skutečnost jsem mu sdělil. Syn mi však vyhrožuje, že pokud mu nebudu vyplácet celou bývalou částku tak na mne pošle exekuci. Poraďte prosím, zda se můžu nějak bránit.



Podejte proti synovi u soudu žalobu na snížení, případně i na zrušení výživného,a to s účinností ode dne podání žaloby. Dokud bude platit dosavadní rozsudek, mohl by váš syn být s exekucí úspěšný.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Isabel v čtv 20. lis 2008 16:24:44

Dobrý den.Jsem studentkou střední zdravotnické školy ve 4.ročníku, kromě starostí zda se mi povede maturita mě zužuje skutečnost,že můj otec u kterého bydlim mi nechce po maturitě platit dal školu.Chtěla bych jit studovat dal na 3roky,samozřejmě zdravotnický obor.Tato škola mě baví,prospěch také nemám špatný a chtěla bych se vzdělavat dál.Rodiče spolu nejsou a s tatou bydlime u jeho přítelkyně která neni nadšená tim že mě tata živí a plati mi školu,vyhrožuje mi že mě po maturitě vyhodí.Věřím že je toho schopna ale může si to dovolit?Můj otec je samozřejmě na její straně,vlastní dcery se ani nezastane a pořád mi opakuje at nepřemyšlím o dalším studiu.I když jsem stale trvale přihlášena u taty a hlavně jeho družky,tak i přesto jsem raději u svého přítele,protože se zkratka u taty necitim už jako doma,přesto tam jezdím občas na oběd,ale prakticky mě kromě obědů momentálně živí přítel,který už pracuje.Otec mi dava měsíčně na lítačku a nějaké to kapesné cca 700kč.Chodim na brigády,abych si sama trošku přilepšila a koupila si např.něco na sebe.Nevím co dál,čekam jen na to až udělám maturitu a vyrazí mě z bytu.Poradíte mi?děkuji
Isabel
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v čtv 20. lis 2008 16:50:37

Isabel píše:Dobrý den.Jsem studentkou střední zdravotnické školy ve 4.ročníku, kromě starostí zda se mi povede maturita mě zužuje skutečnost,že můj otec u kterého bydlim mi nechce po maturitě platit dal školu.Chtěla bych jit studovat dal na 3roky,samozřejmě zdravotnický obor.Tato škola mě baví,prospěch také nemám špatný a chtěla bych se vzdělavat dál.Rodiče spolu nejsou a s tatou bydlime u jeho přítelkyně která neni nadšená tim že mě tata živí a plati mi školu,vyhrožuje mi že mě po maturitě vyhodí.Věřím že je toho schopna ale může si to dovolit?Můj otec je samozřejmě na její straně,vlastní dcery se ani nezastane a pořád mi opakuje at nepřemyšlím o dalším studiu.I když jsem stale trvale přihlášena u taty a hlavně jeho družky,tak i přesto jsem raději u svého přítele,protože se zkratka u taty necitim už jako doma,přesto tam jezdím občas na oběd,ale prakticky mě kromě obědů momentálně živí přítel,který už pracuje.Otec mi dava měsíčně na lítačku a nějaké to kapesné cca 700kč.Chodim na brigády,abych si sama trošku přilepšila a koupila si např.něco na sebe.Nevím co dál,čekam jen na to až udělám maturitu a vyrazí mě z bytu.Poradíte mi?děkuji

Pokud se nedohodnete, podejte na otce žalobu o určení výživného. Po přiměřené úpravě můžete použít náš vzor
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Jitka v čtv 20. lis 2008 19:20:45

Dobrý den,
potřebuji poradit v následujícím problému týkajícím se výživného na zletilou dceru:

Dohodou mezi mnou a bývalým manželem bylo stanoveno výživné ve výši 3 000,- Kč, dcera (ročník narození 1986) v loňském červnu ukončila studium na VOŠ informačních a knihovnických systémů a již v květnu byla zároveň přijata ke studiu na VŠ, Pedagogická fakulta, kombinace prezenčního a distančního studia (nejedná se o studium o víkendech). Aby příliš nezatěžovala náš omezený rodinný rozpočet, našla si dcera od září tohoto roku zaměstnání na úvazek 0,5. Pokud se týká tohoto zaměstnání, jedná se o učitelství na 1. stupni ZŠ, k jehož další možnosti vykonávání se řádně připravuje na VŠ - jak jistě víte, učitelství nelze vykonávat bez dokladovaného vzdělání nebo započetí studia do určité doby.

Otec však přestal platit výživné (3 000,- Kč) s odůvodněním, že si dcera již vydělává.

Dceřina výplata činí cca 6 000,- Kč čistého, jistě nepodstatná bude informace, že kromě jiných zdravotních problémů (astigmatismus, artróza ap.) v posledních pěti letech prodělala bohužel také 3 operace mozku, takže nejenom že by její otec mohl být rád za to, že jeho dítě vůbec žije, a mohl by být i pyšný na to, co dokázala, ale také má z výše uvedených důvodů zvýšené nároky na zdravotní péči.

Potřebuji poradit, zda má dcera v tomto případě nárok na výživné, byť třeba ve snížené částce. Co se týká přídavků na dítě, je na ni stále pohlíženo jako na studenta.
Děkuji za odpověď.

Jitka
.
Jitka
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v čtv 20. lis 2008 19:29:02

Jitka píše:Potřebuji poradit, zda má dcera v tomto případě nárok na výživné, byť třeba ve snížené částce. Co se týká přídavků na dítě, je na ni stále pohlíženo jako na studenta.
Děkuji za odpověď.
Jitka

Otázku výživného při pokračování ve studiu po ukončení vysoké školy jsme zde již řešili. Podstatná je otázka, zda je nutné, aby dcera dál studovala. Je její vzdělání takové, že nenajde ve svém oboru přiměřené uplatnění nebo je to jen vrtoch? V prvním případě by mohla snad u soudu vysoudit nějaké výživné, ve druhém rozhodně ne. Chápu, že zdravotní problémy zvyšují nároky na finanční potřeby vaší dcery, na druhou stranu již je schopna se o sebe postarat sama a je ve věku, kdy nelze po rodičích spravedlivě žádat, aby měli dítě stále "na krku".
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

VÝŽÍVNÉ NA DCERU

Příspěvekod kivdulnamor@seznam.cz v pát 21. lis 2008 9:09:56

DOBRÝ DEN ,
MÁM ZLETILOU DCERU ,KTERÁ STUDUJE.JE JÍ 26 LET. DO KDY MUSÍM PLATI VÝŽIVNÉ.
DĚKUJI
kivdulnamor@seznam.cz
 

Re: VÝŽÍVNÉ NA DCERU

Příspěvekod Poradce v pát 21. lis 2008 9:22:27

kivdulnamor@seznam.cz píše:DOBRÝ DEN ,
MÁM ZLETILOU DCERU ,KTERÁ STUDUJE.JE JÍ 26 LET. DO KDY MUSÍM PLATI VÝŽIVNÉ.
DĚKUJI

NECHCE SE MI ODPOVÍDAT POŘÁD NA STEJNÉ OTÁZKY. Projděte si toto fórum, na stejnou otázku tu již bylo odpovídáno několikrát. nějaké odpovědi můžete najít i na stránkách Rodina u soudu
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron