výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v ned 07. črc 2013 17:09:27

Mont píše:Dobrý den,
je mi 25 let a po prázdninách nastupuji do posledního ročníku VŠ, který si ovšem prodlužuji. Současně jsem dostal pracovní nabídku na stálý pracovní úvazek, ke kterému jsem ovšem musel začít studovat ještě jednu školu a doplňující diplomový kurz. Školu (7 000,-) i kurz (30 000) a výdaje s nimi spojené (doprava, ubytování...) si budu muset platit sám. Bydlím v podnájmu ve mětě ve kterém studuji pouze jednu školu a na víkendy stále jezdím k matce. Otec mi platí výživné 2 000,- . Z platu, který bych měl začít dostávat, poplatím ubytování, školy a výdaje s tím spojené.
Zajímá mě, zda mám stále právo na výživné a finanční podporu jak ze strany otce, tak ze strany matky. Studium ukončené nemám a školami do kterých jsem nastoupil se stále připravuji na budoucí zaměstnání.
Poprosil bych Vás o radu, jak nadále postupovat. Zda se s otcem pokusit domluvit, zda mu nástup do pracovního poměru mám hlásit a nebo se s celou situací obrátit na právníky?
Děkuji za reakce.

Minimálně do skončení první vysoké školy nárok na výživné máte. Dál už byste se ale měl živit sám, protože rodiče vás nemohou živit věčně. To byste mohl za dva roky přijít na to, že vám nabídnou další zaměstnání s potřebou další školy a vaši rodiče by vás tak mohli živit pomalu do své smrti.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Hajek68 v pát 12. črc 2013 10:06:37

Dobrý den, můj syn (22) v roce 2012 ukončil maturitou střední školu se zaměřením na výpočetní techniku a v září 2012 nastoupil na VŠ ve stejném oboru. V srpnu 2012 požádal o zvýšení výživného a letošního roku v dubnu bylo zvýšeno. Odůvodnil to placením ubytování na koleji, cestovným a stravováním. Ale on studium pravděpodobně ukončil protože v červnu si podal přihlášku na jinou VŠ se zaměřením na dějiny (jako historik), na školu byl přijat. V rozsudku z letošního dubna měl soudem uloženo mě informovat o pokračování studia ale i o ukončení studia, což neudělal. Chci se zeptat má nárok na výživné i na této nové VŠ i přesto, že se nejedná o pokračující studium? Podobný scénář použil i při nástupu na střední školu, kdy nastoupil na školu v Plzni kde musel být ubytovaný a po zvýšení výživného z ní odešel do stejné školy ale v místě bydliště. Myslím že teď je to podobné. Děkuji
Hajek68
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 05. bře 2010 22:15:03

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pát 12. črc 2013 13:25:19

Hajek68 píše:Dobrý den, můj syn (22) v roce 2012 ukončil maturitou střední školu se zaměřením na výpočetní techniku a v září 2012 nastoupil na VŠ ve stejném oboru. V srpnu 2012 požádal o zvýšení výživného a letošního roku v dubnu bylo zvýšeno. Odůvodnil to placením ubytování na koleji, cestovným a stravováním. Ale on studium pravděpodobně ukončil protože v červnu si podal přihlášku na jinou VŠ se zaměřením na dějiny (jako historik), na školu byl přijat. V rozsudku z letošního dubna měl soudem uloženo mě informovat o pokračování studia ale i o ukončení studia, což neudělal. Chci se zeptat má nárok na výživné i na této nové VŠ i přesto, že se nejedná o pokračující studium? Podobný scénář použil i při nástupu na střední školu, kdy nastoupil na školu v Plzni kde musel být ubytovaný a po zvýšení výživného z ní odešel do stejné školy ale v místě bydliště. Myslím že teď je to podobné. Děkuji

Jestli má nárok na výživné i dále, to těžko říct, musí se zkoumat účelnost takového postupu. Jestliže se ale změnou školy snížily jeho výdaje, je to důvod minimálně ke snížení výživného.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Výživné pro postižené zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v sob 17. srp 2013 15:58:42

Občas jsou zde pokládány otázky, jak je to s vyživovací povinností vůči dospělým, kteří nebudou nikdy schopni se sami živit. Ústavní soud se podobnou otázkou zabýval v srpnu 2013 a dospěl ke stejnému závěru. V případě postižených lidí, kteří nejsou schopni se sami živit, trvá vyživovací povinnost rodičů i v dospělosti bez ohledu na věk. Viz např. tento článek
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Předchozí

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron