Existují nějaké tabulky na určení výživného?Dobrý den. Jakým způsobem soud určuje výši výživného pro děti. Existují na to nějaké tabulky, kde bych si sám mohl výživné vypočítat? Děkuji 


Na výpočet výživ ného žádné oficiální tabulky neexistují, protože každý případ je jiný a nelze ho podřadit pod nějaké tabulkové hodnoty. Ministerstvo spravedlnosti se sice snažilo jakési doporučující tabulky vydat, ale ty nejsou pro soudy závazné a jsou jen obtížně použitelné, protože každý případ je jiný.

Při určení výživného soud vychází ze základního předpokladu, že děti by se měly podílet na životní úrovni obou rodičů. Na jedné straně soud zkoumá potřeby dětí, které závisí např. na jejich věku, zdravotním stavu, nákladech na školu a zájmovou činnost a podobně. Na druhé straně se soud musí zabývat i otázkou, kolik může daný rodič na výživné platit. Zkoumá přitom nejen jeho majetkové poměry a výdělky, ale i výdělkové schopnosti a možnosti. To znamená že soud řeší, zda ten rodič při svém vzdělání a zdravotním stavu nemá možnost vydělávat více, než vydělává. Musí ale přihlédnout také k tomu, jestli rodič nemá další vyživova cí povinnosti, protože nelze upřednostňovat jedno dítě na úkor druhého. To vše musí soud zhodnotit, takže nějaké paušální posuzování podle tabulek je do značné míry nemožné.

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.