Dostávám pro děti dostatečné výživné? 

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jakou částku výživného bych měla dostávat na své děti?Jsem rozvedená od roku 2002, vše dohodou, tedy i výživné- na jednoho syna 1.800 a na druhého 1.200Kč. Otec dětí je odborný lékař. Já jsem v plném invalidním důchodu(7000Kč). Starší syn končí ZŠ a připravuje se na uměleckou školu, kdy platím přípravu, aby u talentových zkoušek uspěl. Druhému synovi je 11let a je zdravotně postižený, má diabetes a epilepsii. Doplácím na léky. Otec si děti bere nepravidelně, tak jednou měsíčně na odpoledne a navíc výživné nezaplatí v termínu, v době, kdy má platit ještě dluží z minulého měsíce.Prosím, poraďte co můžu udělat. Děkuji 

Na vaši otázku ohledně výše výživného nelze odpovědět, k tomu je třeba podrobnějších informací a i kdybychom tyto informace měli, je to otázkou pro soud, pokud se rodiče nedohodnou. Ani v budoucnu se proto nebudeme vyjadřovat k otázkám určení výše výživného v konkrétních případech.

Z vašeho vyjádření je zřejmé, že výživné bylo naposled upraveno před pěti lety. Od té doby se zcela určitě zvýšily v souvislosti s věkem potřeby dětí, ostatně sama to popisujete. Na druhé straně je pravděpodobné, že i vašemu bývalému manželovi se zvedly v souvislosti s obecným nárůstem platů jeho příjmy. Pokud tedy nedošlo k nějakým dalším důležitým událostem (např. k tomu, že bývalému manželovi se narodilo další dítě, k němuž má vyživovací povinnost), mělo by dojít i k navýšení výživného. Jestliže se na tom s bývalým manželem nedohodnete, můžete podat u soudu návrh na zvýšení výživného (viz vzor ta kového návrhu).

Pokud jde o pozdní platby, zkuste se s bývalým manželem dohodnout na včasnosti plateb. Mohla byste sice navrhnout exekuci (příklady najdete v rubrice Vzory písemností), ale pokud je výživné jinak placeno a dluh nenarůstá, zřejmě by to pouze zhoršilo vaše vztahy s bývalým manželem, což by i kvůli dětem nebylo dobré. Na druhou stranu byste mohla exekucí pohrozit, vašemu bývalému manželovi by určitě nebylo milé, aby se v zaměstnání o něm vědělo, že výživné neplatí.

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.