Co všechno zahrnuje pojem výživné?1. Dobrý den.Co všechno zahrnuje pojem slova výživné.Připadá do výživného jen finanční částka na výživu dětí,kterou určil soud nebo se do toho počítají i finance na ošacení,na zájmovou činnost dětí apod.?Děkuji

Nejsem si přesně jistý, zda jsem správně pochopil otázku. Výživné určené soudem zahrnuje částku, která slouží k uspokojování potřeb vyživované osoby (nejčastěji dítěte). Mezi tyto potřeby patří náklady na výživu jako takovou (tedy stravování), ale i náklady na ošaceni, školní pomůcky, léky, zájmovou činnost apod. To vše soud při svém rozhodování zohledňuje. Ve výživném ze strany soudu by mělo být počítáno i s předpokládatelnými většími jednorázovými výdaji (např. školní lyžařský kurz, taneční apod.) Pokud s nimi soud nepočítal, protože mu v době posledního rozhodování nebyly známy, mohlo by to být důvodem ke zvýšení výživného, pokud se rodiče na financování těchto větších výdajů nebudou sami schopni dohodnout.

 

2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jestli způsob placení výživného je správný a prokazatelný u soudu. Na nezletilou dceru bylo otci vyměřeno soudem výživné. To však neplatil po dobu 3 let. Žádala jsem soud o zvýšení výživného z částky 200,-Kč na 1000,-Kč. Bylo mi přiznáno a to s tím, že vzniklý dluh je povinnen otec zaplatit do určitého data k rukám matky. Dcera ho občas navštěvuje. Požádala jsem ho, prstřednictvím dcery o příspěvek na fixní rovnátka. Dcera od otce přinesla sice peníze, ale s papírem, který si napsal, že je úhrada výživného. Dcera mu tento papír podepsala. Dceři v tu dobu bylo 15let. Podle soudkyně (které jsem se dotazovala, jakým způsobem má hradit) je tento papír neprokazatelný, že výživné zaplatil. Ale právnička mi sdělila, že když je dceři 15let, může ho podepsat a je prokazatelný. Na otce jsem podala návrh na exekuci v celkové výši, kterou dlužil. Ten se však odvolal, a bude plnit jen část, kterou skutečně nezaplatil. Dcera i přes mé upozornění takto přinesla papír 3x. Otci bylo známo mé číslo účtu i adresa, na kterou mohl výživné zasílat. Zajímalo by mne kdo má pravdu – soudkyně nebo právnička. Děkuji mnohokrát za odpověď

Je vcelku jedno, jestli potvrzení o přijetí peněz podepsala patnáctiletá dcera či někdo jiný. Důležité je, že jste peníze dostala. Jestli otec určil, že peníze jsou placeny jako výživné, tak je třeba je na výživné započítat. Vy si nemůžete sama určit, že poskytnuté peníze budou použity na něco jiného než na výživné. Zkrátka jste dostala výživné, ale ne peníze na rovnátka. Pokud jste podala návrh na exekuci, soud tedy bude v této části považovat výživné za zaplacené a výkon rozhodnutí (tj. exekuce) bude pravděpodobně částečně zastaven.

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.