Chci se s dítětem odstěhovat do ciziny. Musím mít souhlas jeho otce?Dobrý den. Mám syna, se kterým chci odcestovat natrvalo do zahraničí. Otec však o dítě jeví zájem a na výchově se aktivně podílí, což by ale následně vzhledem k vzdálenosti bylo velmi obtížné. Provdaná za něj nejsem, syn žije se mnou, ale pouze na základě naší ústní dohody. Mám vůči otci dítěte nějaké povinnosti? Musím mít k cestě jeho souhlas? Jak správně postupovat, pokud dohoda nebude možná?

Přiznám se, že v praxi jsem se s podobným problémem nesetkal. V praxi to je totiž tak, že jeden rodič se s dítětem odstěhuje a druhý to vezme jako fakt, s nímž je třeba se smířit. Na jedné straně stojí vaše nezadatelné právo svobodně si zvolit místo pobytu, na druhé straně ale stojí právo otce podílet se na výchově dítěte a i dítě samotné má právo na kontakt se svým otcem. Nejlepší by samozřejmě bylo, pokud byste si s otcem dítěte sedli a v klidu to probrali. V dnešní době moderní technologie (telefony, mail, webové kamery) umožňují poměrně kvalitní i levný kontakt na dálku, i když samozřejmě bezprostřední kontakt to nemůže nahradit.

Pokud by k dohodě nedošlo, mohli byste se podle mého názoru obrátit na soud, aby rozhodl o přípustnosti odstěhování dítěte. Podle zákona o rodině (§ 49) totiž rozhodne soud v těch případech, kdy se rodiče nedohodnou o podstatných věcech při výkonu rodičovské zodpovědnosti. Rodičovskou zodpovědností se přitom rozumí souhrn práv a oprávnění rodičů při péči o nezletilé dítě (výchova, vzdělání, mravní i citový vývoj apod.), při zastupování dítěte a při správě jeho jmění. Pokud se tedy odstěhujete na nikoliv běžně dosažitelnou vzdálenost, vylučujete druhého rodiče (otce) z výkonu těchto práv a povinností a jedná se podle mého názoru o podstatnou záležitost v rámci rodičovské zodpovědnosti. Nevím, jestli už některý český soud podobnou záležitost řešil, ale podle mého názoru by nějaké rozhodnutí, kterým by se vyjádřil k oprávněnosti odstěhování dítěte, vynést musel, protože opravdu jde o záležitost nikoliv nepodstatnou.

 

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.