Chci se rozvést – co mám dělat1. Dobrý den. Chci se s manželem rozvést. Co musím udělat? Existuje na to nějaký formulář? Děkuji

O rozvodu manželství rozhoduje soud na návrh jednoho z manželů. Na podání návrhu neexistuje žádný formulář, je třeba podat normální žalobu. Žaloba se podává u toho soudu, kde manželé mají nebo naposledy měli společné bydliště. V žalobě je třeba uvést důvody rozvodu, vzor žaloby najdete v sekci Vzory  písemností. Za podání žaloby se platí soudní poplatek 2.000,- Kč. Poplatek můžete zaplatit kolkem, který nalepíte přímo na originál žaloby. Pokud poplatek nezaplatíte spolu s žalobou, pošle vám soud výzvu k zaplacení. Jestliže nezaplatíte ani po výzvě, soud řízení zastaví. Pokud se v průběhu řízení rozmyslíte a vezmete žalobu o rozvod manželství zpět, soud řízení zastaví a poplatek vám vrátí.

Jestliže máte s manželem děti, které ještě nejsou zletilé, tj. je jim méně než 18 let, je třeba ještě před žalobou o rozvod podat návrh na úpravu poměrů nezletilých dětí na dobu po rozvodu. Soud totiž musí rozhodnout, komu z rodičů bude dítě svěřeno a jaké výživné má být placeno.Za tento návrh se žádný poplatek neplatí. O návrhu rozhoduje soud, v jehož obvodu mají děti bydliště. Teprve až bude soudně rozhodnuto o poměrech dětí, může soud rozhodnout o rozvodu manželství. Vzor návrhu na úpravu poměrů nezletilých dětí najdete rovněž v sekci Vzory  písemností.

Pokud si s podáním žaloby nebudete vědět rady, můžete se s žádostí o pomoc obrátit na kteréhokoliv advokáta.

 

2. Dobrý den, od ríjna lonského roku ziji s detmi oddelene od manzela. Od unora i v jiném meste, okrese…Kdybych dávala zádost k rozvodu, musela bych k soudu ve meste, kde mám trvalé bydliste? Kdyz se prihlásím k trvalému bydlisti v jiném meste, můzu zádost podávat tam, nebo musím do mesta, kde jsme zili s manzelem? Mám si najít právníka, advokáta? Manzel uz u jednoho byl a bojím se, ze má nejaký trumf proti me. V nasem manzelství byly dlouho neshody. O peníze, o to ze se podle mého mínění málo venoval detem, nanestestí doslo z manzelovi strany i k fyzickému napadení a deti toho byly svedkem. Nechci aby se to jeste nekdy opakovalo, proto jsem se konecne odhodlala odejít, zprvu mi deti nechtel dávat s sebou, byly to hrozné nervy. Bohuzel ale to napadení nemám nijak zdokumentováno, jen mám nastestí svedka – svagra. Jak bych mela postupovat? Bojím se predstavy jít k soudu, podávat zaloby k rozvodu, pospinit manzela, ale bojím se i toho, ze on pospiní me (má proč) a ze bude ve výhode…Dekuji za odpoved.

Pokud si váš manžel najal advokáta, bude nejlépe, abyste si ho najala také a všechny starosti nechala na něm. Jinak, pokud se chcete rozvést a máte nezletilé děti, musíte nejprve mít soudně upraveny poměry dětí (výchovu a výživu). Teprve pak může soud v dalším řízení manželství rozvést. Návrh na úpravu poměrů dětí se podává u toho soudu, v jehož obvodu děti žijí, tj. zřejmě u okresního soudu, v jehož obvodu vy s nimi nyní žijete. Pokud ovšem soud již o nějaké úpravě poměrů vašich dětí rozhodoval, je třeba návrh podat u toho soudu, který rozhodoval naposled. Žaloba o rozvod manželství se pak podává u soudu, v jehož obvodu měli manželé poslední skutečné bydliště. Pokud jde o konkrétní problémy s manželem, ty vám řešit nepomohu, od toho je soud a advokát. Rozhodně ale není nutné házet na manžela špínu, soud nemá žádný zájem vás nerozvést.

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.