Bývalý manžel je nezvěstný a neplatí výživné – jde s tím něco udělat, je-li vlastníkem bytu?1. Jsem rozvedená a otec mého patnáctiletého syna mi již tři roky neplatí výživné. Již jsem podala oznámení na policii, ale té se nepodařilo mého bývalého manžela najít a na soudní jednání se nedostavil. Jak mám postupovat dále? V podstatě mi u soudu řekli, že do doby lapení bývalého manžela nemám šanci se výživného domoci. Vím ale, že bývalý manžel je vlastníkem nemovitosti-respektive bytu.. Co mám dělat?  

Pokud jste si jistá, že váš bývalý manžel je opravdu vlastníkem bytu, tedy podílu na nemovitosti, můžete navrhnout exekuci prodejem tohoto podílu na nemovitosti. To, že váš bývalý manžel je v současné době nezvěstný takové exekuci nebrání. Soud si jeho nezvěstnost ověří a pokud se potvrdí, ustanoví mu opatrovníka a dál bude jednat již jen s opatrovníkem. Podíl na nemovitosti následně bude prodán a výtěžek bude použit na úhradu výživného. K podání takového návrhu ale musíte znát přesné označení nemovitosti, budete k tomu tedy potřebovat výpis z katastru nemovitostí. Jedná se o nikoliv jednoduchou záležitost, doporučuji proto obrátit se s žádostí o pomoc na některého advokáta, případně můžete navštívit rovnou jakéhokoliv soukromého  soudního exekutora.

2. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli mi soud může zrušit žádost na zvýšení výživného jen proto, že nemůže najít bývalého manžela. Návrh jsem podávala v říjnu 2006 a stále je nedoručitelný. Děkuji 

To, že se soudu nepodaří najít otce dítěte, který má platit výživné, není důvodem k zastavení řízení. Pokud se žádnou dostupnou cestou nepodaří zjistit skutečný pobyt otce dítěte, soud mu ustanoví opatrovníka a nadále bude řízení vedeno s opatrovníkem, který bude otce v řízení zastupovat. Soud pak o výživném rozhodne na základě informací, které bude schopen získat (bude vycházet např. z průměrného příjmu v ČR, z toho, jaké má otec vzdělání a jakých výdělků lze v jeho oboru dosáhnout apod.). Na druhou stranu vám ale rozsudek sám o sobě zřejmě nebude k ničemu, jestliže je otec dítěte neznámého pobytu. Pokud se ale v budoucnu objeví, bude tento rozsudek moci být podkladem pro exekuci. Pokud otec dítěte výživné neplatí, zkuste podat trestní oznámení, orgány činné v trestním řízení mají mnohem širší možnosti, jak zjistit pobyt osoby podezřelé z trestného činu.

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.