Byly upraveny poměry dětí před rozvodem, ale k rozvodu nedošlo, co s tím?Dobrý den. Rád bych se zeptal zda při definitivním rozhodnutí soudu o rozvod je žádost zamítnuta a tudíž manželé nerozvedeni, musí dotyčný, jemuž bylo vyměřeno placení výživného, dál platit výživné na dítě. V rozsudku o výživném je psáno „Před rozvodem a po rozvodu“. Ale když byl zamítnut – jak to je podle zákona? Nezanikají tímto krokem veškerá předchozí rozhodnutí? Trochu prekérní situace? Předem děkuji za odpověď.

To co vy popisujete se skutečně může stát a rozhodně to není žádná prekérní situace. Je běžné, že rodiče, kteří se rozvádějí, spolu již před rozvodem nežijí. Aby mohli být rozvedeni, musí soud nejprve upravit poměry nezletilých dětí na dobu po rozvodu, to znamená, musí určit, komu bude dítě svěřeno do výchovy a kdo má platit výživné a v jaké výši. Jestliže rodiče dítěte spolu nežijí již před rozvodem, soud většinou upraví poměry dítěte na dobu před rozvodem i po rozvodu. Pokud pak k rozvodu manželství z nějakého důvodu nedojde, zůstává v platnosti stále úprava stanovená na dobu před rozvodem.

To, že k rozvodu nedojde, nemusí být jen v důsledku zamítavého rozhodnutí soudu, ale může to být i tím, že manželé si poté, co jsou upraveny poměry dětí, rozvod rozmyslí. V takovém případě si rozsudek o úpravě poměrů dětí mohou schovat na památku. Pokud spolu obnoví soužití, není třeba platit výživné, protože na výchově a výživě se oba budou podílet bezprostředně. Pokud budou i bez rozvodu žít každý zvlášť, bude muset ten, kdo dítě nemá v péči, platit výživné tak, jak bylo stanoveno na dobu do rozvodu.


Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.